Aitab kõigest... 30.01.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen 15 a tüdruk. See võib tunduda järejkorde nö teismeliste eluetapiga - kes ma olen ja miks jne.
Aga ma lihtsalt ei jõua enam. On mingid hetked kus ma püüan väga ja tahan kuhugi jõuda, midagi saavutada. Õpin palju. 9 klass ka ja hinded on eelmise aastaga võrreldes paranenud. Aga vahel. Mis vahel, tihti. Tihti on mul sellised nö masendushood - ei huvita mis edasi saab. Mõtlen, et nagunii ma kunagi suren. Vb juba homme. Mille jaoks ma isegi püüan.
Selle põhjuseks võib olla mu isa surm. Ta suri kui ma olin väike. Ma ei mäletagi teda, ega tea tast ka suurt midagi. Aga no pool aastat juba tunnen et ma ei jõua enam, mul oleks teda nii väga vaja. Ma ju tean et miski ei too teda tagasi aga see on ju siiski nii ebaaus ja kusagil hingepõhjas loodan, et ta tuleb kunagi ja ületab, et see oli vaid üks halb unenägu.
Tihti ma nutan end magama.
Ma kardan. Ma kardan surma. Mitte enda surma aga üleüldiselt. Kui ma loen nt ajalehest mingi väikelapse või pere või isa, ema või kellegi surma hakkan tihti nutma. Mõtlen selle surnud inimese lähedastele ja mida nad peavad läbi elama.
Ma tean, et selle põhjuseks on minu isa surm.
Olen mõelnud, te kui ma nii tohti nö masendushoogudesse langen siis ma ei pea enam kaua vastu. Aga ma ei taha sellest kellegagi rääkida. Ei perega ega sõpradega. Nende ees olen alati rõõmus, lõbus jne.
Ma lihtsalt ei jõua enam oma elu elada. Kõige hullem on teadmine, et see saab nagunii otsa - mida ma ikka kannatan.
Äkki oskate midagi soovitada. aidata kuidagi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Elu-surma küsimused, filosoofilised küsimused tulid minul päevakorda 8. klassis. Ajendiks oli klassis ühe poisi raske haigus, mida me esmakordselt ja ehmatusega nägime. Sinul teeb olukorra tunde-hellaks veel see, et Isa varakult suri.
J. Kaplinski kirjutas küpses meheeas raamatu, kus vestleb isaga (ka tema kaotas isa õige varakult). Sina saaksid Isaga suhelda nii mõttes (monoloogi moel, et Sina räägid või siis dialoogi vormis - kahekõnena). Kord-kaks kuus võiks seda teha. Kindlasti tuleks Emaga veidi avatumad suhted luua ja nendest asjust Emaga rääkida. Ka Ema saab sellest kergendust ja tuge.
Õpi-kavad on koolilastel suht-suured ja seetõttu:
1) õpi paremini õppima, olulist ja ebaolulist eristama (nn spikri meetod).
2) Häälesta õpitükkideks end nagu sporditrenni minekul - oi kui tore, et nüüd seda ainet (trenni) teha saan!
3) Otium reficit vires e puhkus taastab jõu. Sportlased teavad seda, nüüd ka Sina. Rekrealoogia, uus teadusharu, tegeleb sellega. Tegele Sinagi, s.o. õpi puhkama.
4) Kelleks Sa saada tahad? Iga inimene on teatud valdkonnas andekas, isegi geniaalsuse momentidega. Milles Sina seda oled? Uuri end.
5) Inimene on loodud siia maailma selleks, et olla õnnelik. Maailmas on õnne piisavalt, jätkub kõigile. Ava silmad (meeled) ja leia endale sobivad õnnenoodid, õnne-oodid.
Kõike head Sulle,
Jüri O.-M. Ennet