Xanaxi sõltuvus 21.11.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 22 aastane naine ja ka enne teile kirjutanud.Olen viimaste aastate jooxul palju läbi elanud:lapse sünd,paari nädala pärast suri mu isa(47.a)väga ootamatult,elu koos ämmaga,muretsemine lapse pärast kuna ta oli pidevalt haige,vanaisa surm,tööle minek,autokooli exam,mehe kõrvalepõige ja äkilisus.Kõike juhtus päris palju ent suutsin ikka kuidagi olla.Viimase põntsu pani aga tervis.Mis läx suvel käest ära.Ärevushäirete ravix sain Xanaxit(0,25mg) 3korda päevas.Eneseunne oli kehva ja seetõttu olin haiguslehel kogu aeg.Lugesin kõik sugu kirjandust,et mis mul ikka viga on jne.Mõtlesin kogu aeg tervisest ja sellest et süda on ikka haige jne.Tegelikult näitasid kõik võimalikud uuringud et süda nii haige ei ole aga päris korras ka ei ole.Et sümptomid(südamekloppimine,hingamisraskus,väsimus,pearinglus)tekivad ikka rohkem närvidest.
Käisingi siis mandliopil ära ja lootsin et mu probleemid saavad siis lahendatud aga asi võttis natuke halvema pöörde.Kohaliku tuimestusega op oli mulle vaimselt väga koormav.Lootsin et saan xanaxit veel vähendada aga hakkas tunduma et vajan hoopis lisa.Nimelt oli sellex ajax juba üle kolme kuu võtnud ja kogus oli juba vähenenud poole tabletini 2korda päevas.Nüüd ütles perearst et xanax tuleb kindlasti ära jätta ja arvas et ma teisiti ei saa kui pean hommikuse xanaxi asemel EFEXORi(37,5mg)võtma ja õhtul siis pool xanaxit.Kas tõesti muud moodi ei saax?Ma üritasin siin suvel cipralexi võtta aga ma ei saanud üldse magada ja siis jäi ainult xanax.Ei taha enam ühtegi tabletti võtta ,kas tõesti mingeid looduslikke vahendeid ei ole?Olen kuulnud naistepunast jms?Ma olen nüüd küll ainult nädala võtnud seda efexori aga nii imelik on sellega pea käib aeg ajalt ringi,süda klopib(kah aeg ajalt),kohati käed värisevad,suu kuivab ja on kerged aga talutavad unehäired.Kas need kõrvalmõjud tavaliselt mööduvad?Ja on tingimata vajalik see tableti võtmine?Lisax sellele pani mu ema tähele et mu pupillid on kahtlaselt suured ja tõesti on narkomaani pilk ees!Kas see võib ka selle rohu kõrvalmõju olla ja kas see on ohtlik?On see mööduv?Sest varsti pean ma tööle minema ja ei kujuta ette kuidas kliente sellisena teenindan.Üldiselt on mul üldse sellest jamast kõrini nagu katsejänes olex.Psühhiaatrile sain aja alles 2nädala pärast.Ja sellele mõttele tulin ise.Kas pole mitte vale et perearstid selliseid ravimeid välja kirjutavad aga psühhoteraapiasse ei saada?
Olen lihtsalt nii palju tablette viimaste kuude jooxul söönud et organismist on kahju:(Kas efexor ja xanax võivad ka magu kahjustada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Efexor (Venlafaksiin) toimib nii serotoniini, dopamiini kui ka noradrenaliini tagasihaarde pidurdamise kaudu. Selle annus peaks aga olema veidi suurem - 37,5 x 2 (hommikul ja õhtul, söögi ajal ja tabl. tervelt alla neelata). Maohäireid ei kirjeldata, aga tundlikkus on ju inimestel erinev. Xanaxi annus ei ole ju suur, aga kui see mõte Teid vaevab, siis võib ju selle asemel võtta, näiteks, Valocordin-diazepam´i tilku.
Psühhoteraapia (psühhoregulatsioonivõtted) ja kõik muud harjutused keha tugevdamiseks on igati kasulikud.
Ärevushäirete korral annab tunda eelkõige see piirkond, milline on
s u h t e l i s e l t nõrgem ja seetõttu tuleks seda valdkonda veidi treenida, harjutada. Jällegi plusspunktid kergele spordile.
Varsti saate ka tohtri vastuvõtule - tore see tervishoiusüsteem.
Tabletid on vaid teatud osa ravis, olulisim on keha-vaimu-hinge kosutamine-treenimine ja "uute prillide" e uue hoiaku kujundamine s.o. mida võtta ja mida mitte võtta südamesse.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet