Mida hakata peale 71 a. (vanadus)dementse isaga? 04.10.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Isa on juba vana, 71 a. pole enam noorusaeg. Tal on viimasel ajal tekkinud soov minna tagasi oma töö juurde, et saada sealt oma saamatajäänud palgaraha. Loomulikult ei oota tema viimases töökohas teda mingi saamatajäänud töötasu, aga talle pole sellest rääkida mõtet - saab tigedaks ja väidab, et teda tehakse lolliks. Ähvardab, et hüppab aknast alla ja läheb töö juurde (töökoht ise asub 250 km kaugusel, sest kolisin isa Pealinna). Kui teda sel teemal ignoreerida, siis tõstatab ise seda küsimust niikaua üles, kuni ta mingi reaktsiooni saab.
Ise ei orienteeru ta enam ajas ja ruumis eriti - ajab kohati inimesi, nädalapäevi, juhtunud sündmusi segi ja ei oska teinekord enam poest ise tagasi tulla, mis sest, et pood asub kodule väga lähedal. Ema, kes temaga koos elab, väidab, et õhtuti muutub isa oma töökohta tagasiminemis-juttudega lausa terroriseerivaks. Aga muidu, kui isa käest hakata uurima, et mis tasu tal saamata jäänud on, siis loetleb küll projekte ja teeneid üles, kuid isale maksti tema töötasu alati igal kuul õigeaegselt ära, niiet mingit saamatajäänud töötasu tal kohe kindlasti saada pole.

Küsiksingi, et kas see on loomulik vanadusdementsus? Kui jah, siis kas neid "hoogusid" kuidagi leevendada saaks? Kas on vaja psühhiaatri konsultatsiooni? Ja kui kiiresti saab tavaliselt aja psühhiaatri vastuvõtule teie haiglas?

Lugupidamisega,

murelik tütar.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ega see dementsus ka loomulik ei ole, luululistest elamustest rääkimata. Neid "palgaküsimusi" meie ametiühing ja riigitegijad aidata ei saa (neil omavahelisi kemplemisi niigi küllaga). Aidata saab psühhiaater.
tel. Dispanseris 697 44 44- regitratuur.
Tegutsege!
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet