Kuidas taltsutada hirmu? 03.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Küsimus selline, et mida teha, kui on hirm? Ma ei mõtle paanikahäiret, ma mõtlen reaalset hirmu, nagu näiteks keegi annab õhtul hilja uksekella või koputab aknale (elan nimelt hoovimajakeses madalas), ja kui piiluda, siis näen, et tegemist on täiesti võõra inimesega. Ühesõnaga, kuidas saada üle tundest, kui süda klopib, nagu keegi põristaks trummi ja keha on tinaraske ja jalad hirmust kanged. Mul on olnud juhuseid kui käiakse niimoodi akna taga koputamas. Kui mees on kodus, on julgem tunne, kuigi ka tema ei lähe sel juhul ust avama, eriti kui on küsinud "kes on" ja ei vastata. Kui olen üksinda või ka koos lastega kodus, siis lihtsalt olen toas "peidus" ja ootan, kuni ära minnakse. Siiamaani pole keegi sisse tunginud ega kallale tulnud, ühtegi vihavaenlast mul pole, joomasõpru ammugi mitte (sest ma ei joo), lihtsalt vahel keegi "eksib" meie õue, vaatamata sellele, et aed on ümber (tõsi, värav lukus ei käi, sellega oleks probleeme, siis ei saaks lapsed sisse jne.). See on selline n.ö. reaalne hirm, mitte ettekujutatud või abstraktne. Kuid pärast sellist "külaskäiku" on ikka mitu nädalat hirm naha vahel, et äkki tuleb tagasi. Selliseid eksinuid satub õue peale aastas 4-5-6 korda, aga ikka just õhtusel pimedal ajal.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teatud piirini on hirm vajalik, aitab elus õigesti toime tulla, adapteeruda. Teie küsimuses saavad turvatargad ilmselt head nõu anda: aiavärava lukk, värava juures kelluke, uksele "silm", turva-gaasiballoonike välisukse juures, turvafirmaga leping ning signaalnupp jne. Turvatargad aitavad!
Aga väike ohutunne peab ikka olema - ajad on veel/ikka sellised.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet