Aju verevarustuse parandamine 16.04.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viis aastat tagasi lõin tööruumi sisenesed kergelt küünarnuki vastu ust, suhu tekkis magus maitse, teadvus kadus. Kui uuesti teadvusele tulin( olin sel päeval üksi tööl), olin kirjutuslaua kõrval pikali, peas kolises ja mürises miski, näost olin tumelilla. Juhtumisi tuli tuppa tuttav, too aitas mu koju. Kodus olin paar päeva pikali, peas kolises edasi, ka süda oli nendel päevadel väga paha.oksendasin palju. Arsti poole ei pöördunud, lootsin ise hakkama saada, kartsin kaotada korralikku töökohta. Käisin siis veel tööl edasi, kuid tollest päevast peale halvenes mu mälu kiiresti ja katastroofiliselt, kõige lihtsamad arvutused käisid üle jõu, meelde ei jäänud mitte midagi. Kõrvast hakkas mõne nädala pärast mingit tumepruuni kuivanud ollust välja tulema. Kolme kuu pärast lakkas kolin peas, paraku olin sunnitud töölt lahkuma, kuivõrd intellekti katastroofiliselt järsk langus välistas antud, suurt pinget nõudval kohal töötamise. Olin aasta kodus, mingil määral töövõime paranes, kuni keegi soovitas hõlmikpuu tablette. Nüüd on need mind juba kolm aastat aidanud, aga mis peaksin tegema, kui toidulisanditena apteekides müüdavad tabletid enam ei mõju. Praegu kasutan 100 mg-seid, on veel 120-sed, siis on lagi ees. Abi on nendest aga suur-suudan teha mõningast lühimälu nõudvaid töid arvutil, ka käte-jalgade verevarustus on hea. Pöördusi nüüd ka perearsti poole, too saatis nõutult närviarsti juurde. Närviarst lasi peast pildi teha, uuris mind igati, ja kehitas nõutult õlgu, närvid on korras. Soovitas pöörduda psühhiaatri poole, aga kas psühhiaatria tegeleb aju verevarustushäirete ravimisega ja mida peaksin ette võtma. Vaimuhäireid suguvõsas teadaolevalt pole,tavalised eesti inimesed ja minulgi läks olukord keeruliseks pärast seda kukkumist. Mida peaksin tegema? Praegu olen 50-aastane naine, tahaksin olla töövõimeline . Ette tänades.Vanaema

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uuringuid ikkagi alustada neuroloogi juurest - saab teada, et mis siis oli. Kas mingi insult (aju verevarustushäire), mingi mini-kramp-teadvusekadu, pea trauma jne.
Aju (ka muude kehaosade) verevarustus sõltub südame-veresoonkonna aktiveerimisest ehk kehalisest aktiivsusest (jõukohasest muidugi) ja veresoonte elastsuses (ateroskleroosist e. lupjumisest). Kolmandaks, aju funktsioone (ka mälu) annab ja tuleb treenida-harjutada.
Mälu (psüühiliste) funktsioonide alanemist e dementsuse ilminguid võivad põhjustada mitmed häired, ka depressioon jne.
Alustage uuringuid ja konsulteerimist neuroloogi juurest.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet