Probleemid iseendaga. 12.09.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen üsna tavaline 19 aastane neiu. Õpin, käin sõpradega väljas ja elan niisama enam-vähem normaalselt elu. Probleemiks on, et kardan kohutavalt tõrjuvast suhtumist ja halvustamist, ükskõik kellega ka tegemist ei oleks.Arvan, et põhjused võivad olla seotud lapsepõlve läbielamistega. Suhetest vastassooga ei tule ka midagi välja, ma lihtselt ei ole suuteline kellegi vastu midagi "niisugust" tundma, äärmisel juhul taandub kõik lihtsalt füüsilisele tasandile. Suheldes tundub vahest, nagu ei oskaks "keelt", mida teised räägivad. Tunnen, et ei oska elada, samal ajal, kui teised suudavad kõigest hoolimata edukad olla. Viimastel aastatel on päris mitu korda tulnud ette kuudepikkust absoluutselt masendust, siis mõnikord on jälle tükk aega kõik paigas. Tuleb ette, et satun täielikku hüsteeriasse ja ahastusse, tunnuen et olen täiesti väärtusetu ja teen asju, mida hiljem kahetsen, puudub igasugune enesealalhoiutunne.
Juba tükk agega mõtlengi, kas mul on tõesti midagi viga või ma olengi lihtsalt niisugune tobedalt probleemne inimene- geneetiline kingitus nagu mõnedel suured, väljendusrikkad silmad või hea suhtlemisoskus?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kokutajad on treeninud end suurteks kõnemeesteks, nohikud on end harjutanud suurteks suhtlejateks, seltskonnainimesteks. Kõik need asjad on treenitavad.
Raamatut lugedes kujutlege end mõne "elulõvi" rollis ja vaimusilmes kogege seda suhtlemist, vestlemist, tegemist. Ja kas Te niisugune siis olla tahategi? Olge Ise, selline nagu olete. Suhelge selliselt, nagu Teile loomuomane - sellisena meeldite Te teistele kõige enam. Aga see Ise-olemine vajab ka julgustust, harjutamist. Ise olemine ongi üks suurim elu eesmärke. Ise olemust tunda ja siis edendada.
Mõnikord on ka psühholoogi abi vajalik selle Mina-pildi foto "ilmutamisel".
Tore, et olete Isikupärane, omalaadne, ainulaadne.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet