Tundeline inimene 11.09.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere tohtrihärra!

Kuidas aidata lähedast inimest, kes on väga väga õrn? Võin näiteid tuua (tegu on 30-se üksiku naisega). Kui näeb võõrast matuserongi, hakkab nutma. Suruaias jalutades samamoodi, eriti kui näeb lahti kaevatud hauda (enne matust) või värsket hauda. Vahel nutab ka ajalehest võõraid surmakuulutusi nähes, mida noorem inimene on kadunukene, seda hullem. Ma usun,et talle kõlbaks nutunaise amet, aga nii ei saa elada. On see mingi hälve? Mida sel puhul teha? Kas sel inimesel on empaatiavõime liiga tugev? Millest see tuleneb? Nutab ta ka siis, kui on väsinud, stressis ja konfliktsituatsioonis samuti. Kas ongi osa inimtüüpe, kellel silmad on nii märja koha peal? Vanemad ei tee temast üldse väljagi, kui nutab. Pigem jätavad ta üksi uluma (elavad ühes majas). Välendusoskus on neiul muidu hea.

Üks hea inimene.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teiste surmakuulutusi lugeda ei ole vaja, surnuaed pole parim jalutuskoht.
Mida valid, seda saad - vali rõõmsaid olusid!
Psühholoogi või siis psühhiaatri vastuvõtul võiks ikkagi ka ära käia, saab selgust, juhiseid.
Mõnel on tõesti "muresademeid" teistest rohkem.
Kaasa nutta ja itkeda koos temaga ka ei maksa.
Psühholoogile!
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet