ärevushäirest.. 16.05.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas on veel mingeid võimalusi,mida proovida ,enam ei oska lihtsalt mitte midagi teha.Olen ravinud seda haigust juba 10 aasta,saanud vahepeal jälle terveks ja unustanud hädad.Nüüd aga viimased 2 aastat proovinud juba 5.preparaati,mitte ükski enam ei mõju ja koguaeg olen elust välja lõigatud ja otseselt haige inimene.Vabad päevad ei jaksa muud ,kui voodis vedeleda,kusagil enam ammu ei käi ja kellegagi suhelda ei taha.Tööl pean käima ,vahel võitlen paanikahäirega ,on väga raske päev õhtusse vedada,mõni päev on kergem.Olen saanud igasuguseid õpetusi ja rohtusid ,käinud erinevate arstide juures.Ei taha kuulda enam neid õpetusi,et karastage ennast ja treenige keha....see on mulle ammu tuttav ,kuid mulle tundub,et need tohtrid ,kes seda ütlevad ,ei tea täpselt seda tunnet,mis ärevushäirega on.Sest inimene on täiesti jõuetu ja üsna võimetu üleüldse midagi mõtlema ,peale selle ,et nii paha on olla ,et ei jaksagi olla.Pulss on nagunii kiire ja rahutus ja jõuetus.Trennis käimine jäi katki just selle enesetunde pärast,lihtsalt ei suuda sporti teha ,kui jaksu ja jõudu ei ole.Mõtle ,mis sa mõtled,ega terveks ikka ainult mõtlemisega ei saa.Tean ju,kui varem rohud mõjusid ,üsna ruttu-nii umb. kuu aja pärast oli jälle kõik ok ,kuigi võtsin rohtu muidugi edasi,siis mõtlesin ka vahel,et äkki hakkab paha vms. ,aga ei hakanud.See ei ole ikka ainult mõtlemises kinni.Kui on käest ära ,siis on ilma mõtlematagi halb ja kui on jälle närvisüsteem tasakaalus ,siis mõtle ,mis mõtled ,ikka halvaks ei lähe.Mis veel aitaks ,kui juba 5.preparaat pole ikka mõjunud .Suvi tuleb,tahaks ka päikesest rõõmu tunda ja perega ringi liikuda.Kas on võimalik,et mitme aasta ravikuuride tagajärjel on tekkinud antidepressantidele immuunsus või ei ole see võimalik??Kuidas siis seletada seda ,et varem alati antidepressandid aitasid ja üsna ruttu.nüüd juba 2 aastat pole ühestki ravimist mingit tolku olnud .Oli periood ,kus sain ilma xanaxita hakkama ,ainult coacil,kuid läks jälle halvemaks ja paanikahood tulid ravi ajal tagasi.Ei oska küll enam millelegi loota või kuidagi endaga toime tulla.Pere on olemas ,suhted head ,kõik peaks nagu õnnelik ja tore olema ,kuid hoopis vastupidi....Pakuksite veel ehk mingit varianti,mida proovida või millele loota...Tänan...

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Paanika-ja ärevushäire kipuvad sageli olema kroonilise kuluga.
On paremaid ja on halvemaid perioode.Pikaajaline ravimite tarvitamine
võib tõesti mingil määral tolerantsust tekitada.Sel juhul on efekti saamiseks
suuremad doosid või vahetada teist tüüpi ravimi vastu.Kahjuks ei
nimetanud Te mulle ravimieid.Ilmselt olete proovinud erinevaid
antidepressante ja ka xanaxit üsna palju kasutanud.Pikaajaline
bensodiasepiinide rühma (xanax,diasepaam,oksasepaam jt) tarvitamine võib
ka antidepressantide toimet hakata pärssima.
Küsimusi oleks mitmeid,mistõttu ka mingit konkreetset raviskeemi ei
söenda anda.Samas tuleb siiski sundida end võimalikult aktiivne olema
igati.Kindlasti läheb ka suve saabudes enesetunne paremaks.Ikkagi
peaks psühhiaatri uuesti läbi vaatama Teie ravimite kombinatsioonid.
Tervitades
J.Mumma