haige ja töö 27.11.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Oleks hea, kui saaks nõuannet natuke teisel teemal, aga ometi seotud haigusega. Nimelt on vend juba umbes 30 aastat skisofreeniahaige ja tänu ema jõupingutustele hakkama saanud. Ema on aga juba 80 ja viimasel ajal on tal tervis halvenenud ja vanusega seoses nõrgemaks jäänud ning kõige enam vaevab teda mõte, mida pojast saab, kui teda enam ei oleks. Kartes haiguse ägenemist on ema valmis kõik poja eest tegema ja sellisel kombel ei suudaks keegi tema eest hoolitseda. Vahete-vahel olen püüdnud vennale tegevust ja tööd leida, kõige lihtsamaid, aga siis on ema alati venna kaitseks väljas ja on igasuguseid vabandusi, miks ei saa ühte ega teist teha. Saan emast aru, sest olen enam kui kordi näinud, kui vähe on vaja haige tasakaalust välja viimiseks. Samas on mõnikord tunne, et mida vähem ta teeb, seda mugavamaks läheb ja teinekord on tunne, et ta kasutab oma haigust ka lihtsalt ära, sest tihti on vastuseks, ma olen invaliid. Ja ongi nii, et huvi millegi vastu ei ole ja mida vähem teeb, seda vähem tahab teha. Ei tea, kuipalju võib skisofreeniahaigelt nõuda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soovitan ühendust võtta Venna raviarstiga. Sealt saate konkreetseid juhiseid. Väga hea oleks jõukohane töö, aga ... töötuse % on ju Vabariigis 10,3 keskmiselt! Kasulik on koduabitööd jm sihipärane-vajalik tegevus. Vaegurluse grupiga inimesed käivad Ravitootlas tööl (Tallinnas). Ka seda soovitab raviarst. On olemas Päevakeskused, seal õpetatakse toimetulekut, elus vajalikke oskusi. On ka hooldekodud, kui tervis"nõuab" ja omakseid pole või nad ei suuda vajaliku toetamisega toime tulla.
Pöörduge raviarsti-psühhiaatri poole. Seewaldi Haigemaja juures on ka rühmad pereliikmete õpetamiseks.
Lahenedeid ja võimalusi on.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet