17 aastane alkoholilembeline tüdruk 04.11.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, jutt käib minu õest. Kevadest on tüdruk avastanud alkoholi ja sellised sõbrad, kelle seltsis seda tarbida. Koolis raskused, koju ööseks ei tule, kui tuleb ja on joonud, siis ei saa temaga üldse rääkida, ähvardab enesetapuga. Ühel korral purjus peaga ka seda üritanud. Lubab end kogu aeg kätte võtta ja see jääbki lubaduseks. Terve pere on hullumas, rääkida temaga enam keegi lihtsalt ei jõua. Kuidas me saame teda aidata? Kas siinkohal saab rääkida mingist ravimitest või ravist?

Vanem õde (28)

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Nooruk kisub kiiva.Süvenevad käitumishäired,
halb seltskond ja alkohol.Vanemate suhtes muutuvad
tõrjuvaks,manitsustele ei alluta jne.Mõnel läheb see periood üle
aastatega,kuid kahjuks mitte siiski kõigil.
Tegemist on nn noorukiea käitumishäiretega ja selle
korrigeerimine toimub eelkõige psühhoteraapia tehnikate abil.
Alkohol ja teised meelemürgid on eelkõige esialgu kaasuv nähtus.
Hiljem muidugi võivad mõnel ka sõltuvuseprobleemid tekkida.
Ega ainult ravimitega käitumihäirete puhul tulemusi ei saa.
Ka meie haiglas töötab väljaõppinud noorukite psühhoterapeut ja
peamiselt just grupiteraapiat rakendab taoliste probleemsete
nooretega tegelemisel.Kahjuks Eestis neid spetsialiste ei ole just palju
ja ravi kättesaadavus on üsna piiratud.Muidugi peab noorel olema
ka valmisolek end parandada,sest ega vägisi kedagi ei saa arsti või
psühholoogi poole tirida.
Lugupidamisega
J.Mumma