Antidepressantide mõju 16.10.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Kuidas toimivad antidepressandid füsioloogiliselt kehas ja kas need tõesti ei tekita vaimset või füüsilist sõltuvust? Mulle on arusaamatu kuidas on võimalik, et peale ravikuuri lõpetamist ei tule depressioon tagasi? Depressioon ei ole ju viirushaigus mida saab rohtudega tappa?
Ja teiseks, kas depressioon võib ka ise, ilma rohtudeta taanduda?
Tõenäoliselt on mul depressioon kuigi ühegi arsti juures käinud ei ole. Seega pole ka diagnoosi, kuid sümtomeid on rohkem kui vaja. See on kestnud umbes 1,5 aastat. Olen lugenud igasugust materjali depressiooni kohta ja püüdnud ennast öma jõududega n.ö. "korda saada" kuid esialgu toimub see küll väga visalt. Tihti on tunne, et ega sel vist lõppu ei tulegi, nüüd ma olegi "selline" ja seega pole mu ponnistustel mingit mõtet. Aga nii tahaks endist ennast tagasi, aga nagu ei jaksa enam.
Äkki peaks tõesti antidepressante sööma hakkama? Aga ma olen liiga skeptiline, et uskuda rohupudeli kõikvõimsusesse ja kardan ka kui aus olla.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esiteks. AD-d sõltuvust ei tekita.
Teiseks. Teil on täieliselt õigus, et peale ravikuuri lõpetamist depressioon võib tagsi tulla. AD on vaid ÜKS komponent ravikompleksis- vaja veel kas:
a) muuta väliseid depressiooni põhjusi,
b) muuta oma keha,vaimu, hingeseisundit-tugevus,
c) muuta a) ja b) vahelist suhet-suhtumist e hoiakuid.
Kolmandaks. Et Teie seisund paremaks läheks, siis on vaja midagi a), b), c) osas muuta, võibolla ka veidi AD võtta. Skepsis edasi ei vii.
Teile edukat tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet