Antidepressantide negatiivne mõju 04.06.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Aprillis määras perearst antidepressandid mõjuainega vortioksetiin, mida võtsin 4 nädalat. Ravimiga kaasnes igapäevane ärevus ja vajadus kasutada rahusteid. Seejärel sain uue antidepressandi - estsitalopraami, mida nüüd võtan kolmandat nädalat. Esimesed kaks nädalat oli endiselt ärevus, mida maandasin rahustite ja pikkade jalgrattasõitudega, kuid nüüd on juba mitu päeva ülim jõuetus, ei taha midagi teha, kui tõusen siis pearinglus ja tunne nagu oleksin väga tühi ja väsinud. Sümptomid hullemad, kui enne ravimite võtmist. Algne sümptom, miks üldse perearst arvas, et võiksin võtta oli regulaarne, kuigi mitte igapäevane langemine justkui musta auku, kus ei tahtnud kellegagi suhelda ega midagi teha, kuid see ei kestnud päevast päeva.

Lisaks ebameeldivatele ja üsna talumatutele kõrvaltoimetele märkan ka posit. mõju - pole enam neid hetki, kus tahaks nagu koopasse tõmmata maailma eest, olen alati valmis suhtlema ja ei väldi sotsiaalseid olukordi.

Kas on mõistlik vaatamata halvale enesetundele ikkagi 4 nädalat lõpuni võtta neid antidepressante koos rahusitega ja seejärel kui väsimus/ärevus ei kao proovida kolmandat või siis üldse loobuda nendest?
Pelgan ka rahustite sõltuvust - olen nüüd juba üle kuu aja pea iga päev alprazolami võtnud 0,25-0,5mg

Suur tänu vastamast :)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soovitan Espritali - 15mg õhtul.
Kõik muu tabletimajandus jääb ära.
Harjutused.
Koostöös Perearstiga leiate sobiliku lähenemise. Tema lähenemised on
head, aga et veelgi parem oleks - kaaluge-proovige minu soovitust.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet