Lito 04.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu küsimus oleks järgmine: kui on arsti poolt pandud diagnoosiks meeleoluhäire, kaua peab võtma litot koos depakiiniga? Praegu on seis normaalne. Kas inimesse peab suhtuma kui tervesse või olema igaljuhul valvel? Depressiooniperiood pole nii hull, kuid maaniahood on võimatud ja ümbritsevale ohtlikud. Siis kaasneb ka alkoholi probleem ja agressiivsus mehel st haigel. Kas need haigushood jäävad korduma elu lõpuni? Või nimetatud rohud hoiavad haige tasakaalus?
Tänan Teid ette vastamise eest!
Aive

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere Aive!
Ilmselt on tegemist bipolaarse meeleoluhäirega
(depressioonid ja maaniahood vahelduvad).
Haiguslike meeleolukõikumiste profülaktikaks kasutatakse
mitmeid ravimeid või nende kombinatsioone.Neid nimetatakse
tümostabilisaatorieteks.Teie poolt nimetatud ravimie eesmärk
on ära hoida või leevendada haigushooge.Neid tuleb tõesti võtta
pidevalt ja sageli aastaid.Küsimus on selles,kas nad igale
haigele sobivad ja on efektiivsed.Seda peab siiski otsustama raviarst.
Ka hookululised psüühilised häired sageli elu jooksul muudavad oma
iseloomu (seda nii paranemise või halvenemise suunas).
Siin on mul Teile konkreetset vastust kahjuks võimatu anda.
Lugupidamisega
Jaanus Mumma