pilk 09.07.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Minu mure on selles, et ma ei julge inimestele silma vaadata. Tekib ärevus ja keha ja silmad on justkui krampis, kui on vaja kellegagi silmast silma suhelda.
Mul on tunne, et mu ärevus kandub üle ka teistele inimesele. Ebamugavus tekib ka teistes. Olen märganud, et viimasel ajal ei suuda ma tunda end seltskonnas mugavalt, ka kõige lähedasemate inimestega on raske silmsidet hoida. Millest see tekib? Milline oleks lahendus?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isikupäraseid suhtlemisprobleeme esineb suuremal-vähemal määral kõigil. Sotsiaalne käitumine (suhtlemine) on treenitav, kujundatav, harjutatav. Seda saab teha: a) mõtteliselt, kasutades kujutlusvõimet. Vaimusilmas tuleb need situatsioonid "läbi mängida". 2) Näitemänguline treening (maskid, nukud, mõni inimene, keda "talute"), rõhuasetusega silmside, silma vaatamine. Hüpnotisöörid omal ajal tegid silmavaate trenni hoolega, seda peeti siis eriti tähtsaks. Seega - vaade, vaatamine on treenitav. 3) Igapäevast elu võtta kui treeningut, näitemängu. Kasutage ühte "nippi" - ärge vaadake silma, vaadake kahe kulmu vahele, kus nn "kolmas silm". Natuke vajate ilmselt ka psühhiaatri toetust ja kerget abi ravimitest. Rohi on vaid abi, trenn, näitlemine jne on põhiline.Vt. ka "Kodutohter" nr.1, 2003 ja "Terviseleht" 14.aug. 2002.a.
Parimate soovidega Jüri O.-M: Ennet