alkohoolik terroriseerib 28.03.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen oma mehega elanud koos kolm aastat. Meil on ka pooleteiseaastane laps. Mees on alkoholiga hädas olnud juba aastaid. Peale lapse sündi joomine võimendus. Vahepeal tekkis paarikuune paus, kuid nüüd on ta novembrist saadik joonud pea iga päev. Kooselu on muutunud täielikuks põrguks. Ka kaine peaga süüdistab ta mind alalõpmata a la "kogu aeg sa kaotad oma võtmeid ära" vms tobedat. Kui purjus on, siis räägib kõva häälega telefoniga tundide kaupa. Enamus tuttavaid katkestab kohe kõne ära, kui tema häält kuuleb, kuid on ka piisavalt neid, kes viisakusest lasevad tal rääkida. Tihti räägib ja kuulab kõva muusikat nt. öösel kell 2-3. Suitsetab terve korteri täis. laps ei saa magada ja nutab. Siiski, viimasel ajal püüab varjata, et suitsetas ja teeb akna lahti. Nii ärkasin ühel öösel selle peale, et toas vaid 10 kraadi. Mees elab minu korteris, mille laenu tasun siiani. Kommunaalmakseid maksb poole, aga seda selliste märkustega, et "ilma minuta kõngeksite varsti nälga.". Noh, ühesõnaga, olen korduvalt palunud, nõudnud, et ta lahkuks ja alatiseks. Seda on nõudnud ka mitmed mu lähedased. Ta läheb suure bravuuriga, tõmbab katki telefonijuhtmed, jne. Käsitsi pole küll veel kallale tulnud, aga kaugel seegi.

Samas imbub ta alati mingi nipiga tagasi.

Minu küsimus on järgmine: kuidas teha purjus inimesele selgeks, et ühiselul on mingid reeglid, millest tuleb kinni pidada ja kui seda ei soovita teha, siis peab lahkuma. Kas ma pean kohtu poole pöörduma, et talle pandaks peale mingi lähenemiskeeld? Aga kes seda teeb, kui ta kedagi löönud ei ole? Elan pidevas hirmus, sest ta ähvardab, et kui mina "oma pulli ei jäta, lõpetan väga halvasti". Kas pean otsima mingi kandi, kes ta nii ära hirmutab, et ta enam ei julgeks meiega niimoodi käituda? Eelistaksin muidugi tsiviliseeritumaid vahendeid.

Veel üks asi: tegemist on mõnevõrra ebastandartse inimesega olnud juba noorusest saati. Tegemist on väga andeka muusikuga, kellelt omal ajal palju oodati ja kes ei suuda endale tunnistada, et anne on joomise nahka läinud.

Ta isegi tunnistab, et "peaks joomisele piiri panema", aga järgmine päev läheb jälle samamoodi edasi.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!

Tundub ,et antud juhul on probleem rohkem juriidiline ja vajate juristi nõuannet,kuidas oleks mõistlikum olukorda lahendada.Ilmselt Teie abikaasa ise endale probleemi ei tunnista ja ka alkoholist loobumist ei ole loota. Terroriseerimisest lahti saamiseks peab olema järjekindel ja konkreetne.Kõige halvem on ebakindlus ,kõhklused ja ajutised leppimised helgematel momentidel.Sellist nõrkust osatakse hästi ära kasutada.Joobes inimesele ei tasu küll moraali lugeda ja selgitada,sest sellest kasu tavaliselt ei ole.

Lahenduse variandid:

1.Olete kõhklev ja kohanete sellise eluviisiga (harjute repressioonidega)

2.Olete järjekindel ja suudate lõpuks vabaneda "koormast".

3.Teie kindlameelsuse ilmnemisel äkki muutub ja suudab loobuda alkoholist?

4.Kriminaalide värbamisest hoiduge,sest lõpuks olete ise totaalses "supis".

Muide taoliste probleemidega vaevlevad paljud ja käivad ka konsultatsioonil.

Arstina ei ole mul õigust anda Teile isikliku elu korraldamiseks kindlat retsepti.

Vabandan hilinemise pärast

Lugupidamisega

Jaanus Mumma