Kuidas alkohoolikuga käituda? 27.06.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mure järgmine, minu isa (64) on alkohoolik. Ta on üritanud teha enesetappu ja meil õnnestus ta saata psühhiaatriakliinikusse ravile. Umbes 6 kuud oli kõik kontrolli all, kuid nüüd on probleem taaskord üleval. Hetkel on tema jooma põhjuseks uuest naisest lahkuminek. Meie pere juurest lahkus ta juba ammu ja põhjuseks oli samuti alkohol. Juues muutub ta vägivaldseks nii enda kui ka teiste vastu. Ta hoiab meid pideva hirmu all ja terroriseerib telefonikõnedega - sõimab roppude sõnadega, siis nutab ja lubab end ära tappa. Ema rääkis, et ta on üritanud seda varemgi korduvalt, kui nad koos elasid. Isa süüdistab kõiki teisi oma probleemides, kuid enda vigu ta ei tunnista, samas enesehinnangut ei ole tal ollagi. Arsti juurde ta ei lähe, ei saa ka sundida.
Kuidas tuleb üldse temaga käituda? Kas peaksin teda eirama joomatuuride ajal või tõesti istuma ja valvama? Mida ma pean tegema? Olen pakkunud korduvalt võimalust, et ta oma probleemidest räägiks aga ta keeldub konkreetselt. Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kliinik.ee saatis vabandades viimased kirjad alles 14. juulil 2010.a. mulle vastamiseks.
Nüüd siis vastan.
Kui Alkohoolikut terendab suur füüsiline valu, kui silme ees on surmaoht, siis õnnestub Meeleparandus e pööre tervise poole palju-palju kergemini. Sotsiaalne keskkond on oluline (tööalane ülemus-töökaaslased - ka endised) või siis keegi Autoriteet tema jaoks.
Kui ta pere juurest lahkus, siis ei tohi tema "mängudele"-manipuleerimistele tegutsemisruumi anda, tema suhtes ja tema probleemidele "kaasa nutta". Suhtlemisel olgu ranged piirid. Temale selgesõnaliselt öelda, et vägivallatsemise korral teatatakse sellest politseile ja kui soov terveneda, siis teda aidatakse. Kui mõni AA liikumise alkohoolik temaga vestleb, siis võib ka muutuste esimest sammu loota.
Kui tervis juba väga läbi ja ta perearsti külastab, siis vaja perearsti neist alkoholismiga seotud probleemidest eelnevalt informeerida.
Kannatlikkust ja mõni lahend ikkagi esile kerkib.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet