ravimid ja rasedus 13.03.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

20.a noorel naisel diagnoositi paranoiline skisofreenia. Kas sellise diagnoosiga üldse tohib lapsi sünnitada? Kuidas mõjutavad kasutatavad ravimid (leponex ja diazepam) loote arengut? Kas see haigus võtab eluks ajaks võimaluse lapsi saada (eluaegne ravi), kui muidu ei tunne muud kui elu tühjust (depressioon oli juba enne seda haigust)? Laps annaks ju elule mõtte! Või lihtsalt riskida ja loobuda ravist?

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!

Päris keeruline küsimus,sest informatsiooniks on vaid diagnoos ja vanus.

Ega sünnitamist nüüd ära keelata ei saa,kuid vaja oleks käituda ratsionaalselt ja vastavalt olukorrale.Parim nõuandja on selles küsimuses kindlasti Teie raviarst.Tegemist on veel noore inimesega ja väga kiire ei tohiks olla.

Vajadusel võib ka ravimeid kasutada raseduse ajal,kuid mõningad riskid jäävad. Palju oleneb ka ravimist.

Leponexi loodet kahjustavat toimet loomkatsetes ei ole täheldatud,kuid samas ravimi ohutus rasedusele ei ole samuti tõestatud.Diasepaami ei soovitata kasutada suurtes dooside ja pidevalt.Eriti vältida enne sünnitust ,sest võib lapsel tekitada võõrutusnähte.

Mina ei keela ega luba,vaid sellise tõsise otsuse tegemiseks tuleks ikkagi esmajoones oma raviarstiga nõu pidada.

Lugupidamisega

Jaanus MUmma