Unetus ja tianeptiin 02.09.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Pöördusin kevadel sünnitusjärgse paanikahooga ravile psühhiaatri juurde. Psühhiaater määras ravimiks tianeptiini. Peale kuu aega ravimi tarvitamist tekkisid unehäired. Vastavalt arsti juhistele võtsin 3 tbl päevas kaheksa tunniste vahedega. St et viimase tableti võtsin õhtul kl 11. Kui unehäiretest arstile rääkisin ütles ta, et viimane tbl peaks olema võetud kl 6. Samas oli ta kindel, et ravim unehäireid põhjustada ei saa. Sellegipoolest soovitas ta ravim ära jätta, et näha millised on tulemused. Sain magada ainult neil öödel kui tbl annust ravimit lõpetades vähendasin. Muus osas probleem aina süvenes. Uni on häiritud igal ööl. Uinun heal juhul kl 4-5 paiku hommikul ja magan 3 tundi. Mõni öö ei maga üldse. Ja nii juba 7 nädalat. Kokku tarvitasin ravimit 2 kuud. Minu küsimus on, et kas antud ravim võis rikkuda mu une kuna võtsin tableti liiga hilja õhtul? Kui kaua tianeptiin organismist välja läheb peale 2 kuud kestnud tarvitamist. Ise ma unehäiretele muud seletust ei ole osanud leida. Kui unetus ja sellest põhjustatud mure tervise pärast välja arvata on elus kõik hästi. Palun abi lahenduse leidmisel. Kuna mul on madal vererõhk, siis sobivate ravimite leidmine on keeruline.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui ravi tarvitamisel ei saada vajalikku positiivset tulemust või ilmnevad ebameeldivad kõrvalnähud, siis tuleb midagi muuta (kas annust või siis ravimit).
Tianeptiin võib anda ka ebasobivaid kõrvaölnähte ja seetõttu soovitan selle asemel muud - und soodustavat ravimit (kas antidepressanti või siis väiksemas annuses neuroleptikumi. Seega:
a) ravim mille tähtsus ajateljel väheneb ja
b) harjutused, millede osakaal ajateljel suureneb (nn Enneti ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" raviprintsiip).
c) "uued prillid" e uued hoiakud, uued prioriteedid, uus suhtumine (nagu läbi "uute prillide" ilmaelu vaatlemine ja sellest tuleneb ka uutmoodi käitumine).
vt varasemaid, vt minu Palve esimest sammu - korrigeerib-reguleerib hästi aju verevarustus ja vererõhu regulatsiooni.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet