Skisofreeniku hooldamine 17.08.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Probleem selles, et alates aprillist oleme pidanud hooldama abikaasa isa, kellel on skisofreenia. Pidevad paranoiad jne on tavalised. Kuid tõsine mure on mul sellepärast, et ta ei tee päevast päeva midagi, isegi televiisorit ei vaata. Käime seal 3x päevas, anname rohtu (sest ise ei võta), viime süüa ja õhtul viime uuesti unerohtu (sest vastasel juhul on öösiti naabrid kaebanud karjumise üle). Tema psühhiaatriga suheldes on see tema haigusloos täiesti normaalne osa ja erilist abi sealt ei saanud, kui vaid seda, et peaks hooldekodusse ta viima, mida selle patsiendi poeg loomulikult ei soovi. Minu küsimus aga seisneb selles, et kuidas teda sealt nö. välja saada, et tal oleks soovi kasvõi tv-d vaadata või ajalehti lugeda? Meiega ta suhtleb, kuid üsna minimaalselt ning kahjuks ka pole alati aega pikalt tema muredest ülakorrusel elavatest "uurijatest"kuulda. Samuti suri ta abikaasa hiljuti, millest tekkis tal uuesti (on ka varasemalt olnud) suur hirm surra, pidevalt on küsimused kas ta hakkab surema, mis edasi saab jne. Ilmselgelt peaks täpsemate vastuste saamiseks pöörduma ka otseselt arstide jutule, aga kahjuks elame väikelinnas ja siin neid ei jagu, seega hetkel loodan ehk saab siitki mingit abi. Vastust ootama jäädes ja tänan!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Eelkõige pidage tema raviarsti-psühhiaatriga nõu - selgub siis, et kas arstirohuga annab konkreetsemalt midagi korrigeerida (annuse suurus või mõni muu arstirohi) või vajab väikest haiglaravi. "Ülakorruse uurijad" - nende "tõrjeks" on arstirohi olemas.
Ta vajab kõrvalabi - vaja mõelda Eestkoste vormistamisele, siis mitmed juriidilised küsimused saavad konkreetsema lähenemisnurga.
Hooldekodu - siin omad kriteeriumid ja seda saab jällegi raviarstiga koostöös selgitada.
Haigel on oma hingeelu ja sellest tuleneb see mis teda rõõmsameelsemaks-õnnelikumaks teeb. Meie mõõdupuu (televiisor jms.) siin ei sobi. Tema mõõdupuu, aga see peab mahtuma meie elukorralduse raamidesse.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet