Kas skisofreenia või depressioon? 27.07.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Ei leia enda tervisehädadele enam lahendust. Kimbus pideva väsimusega, rõhub pidev kurbus ilma põhjuseta ja seda juba aastaid.Kirjutatud AD sid, milleks Citalec ja Cipralex, rahustiks Imovanet.Siiski tundub, et pole neist mingit kasu, sest pidev väsimus rõhub ja abi ei saa kuskilt.Peale selle on lisandunud panikahood, sotsiaalärevushäire.Kas äkki tegu skisofreeniaga, sest pea pidevalt väsinud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Väsimuse ja norutunde põhjuseid on hulgi, aga teie nimetatud vaimuhaigus jääb mängust välja - seal teised tunnused ja oleksite nende "teiste tunnustega" juba ennemuiste psühhiaatri jutule läinud.
Olete saanud AD-d ja rahustit, aga see on ju sümptomaatiline ravi (mis on vaid ravi algetapil oluline), kaasnema peab enda (keha, vaim) ja keskkonna (sotsiaalne: eesmärgid, töö-rõõmud, suhtlusraadius jms) muutmine.
Seega:
1) minu ristkülik diagonaaliga ja "uue prillid" raviprintsiip.
a) diagonaalitutud ristküliku üks kolmnurk väheneb - seega ka ravimite osatähtsus ajateljel peab vähenema; b) teine kolmnurk suureneb - seega harjutuste osakaal peab suurenema ja seetõttu ravimite "töö" teevad ära harjutused;
c) "uued prillid" ehk uued hoiakud ehk uued väärtused-prioriteedid (Fr. Nietzsche pidas seda kõige tähtsamaks eluvõitluses).
2) minu 3E-printsiip: Ennistamine e Ravimine, Edendamine e Treenimine, Ennetamine e Profülaktika ja seda nii keha, psüühika kui ka sotsiaalsel tasandil.
3) Haiguse dünaamika (häirete teke) on astmeline: emotsionaalne, psüühiline, kehaline ja sotsiaalne (iga järgnev sisaldab eelnevat. Seega ka ravi peab sisaldama neid ja sotsiaalne toime on olulisim.
4) Me oleme sotsiaalsed oma bioloogiliselt olemuselt ja ajalooliselt arengult ning need agensid (sotsiaalsed mõjufaktorid) on meile olulisimad oma mõjude poolest. Seega - ühiskondlik aktiivsus on üks ja oluline valdkond. Õigus ja õiglus ühiskonnas - siin on see asja tuum, asi iseeneses - Ding an sich.
vt varasemaid ja vajalikud asjad panna praktikasse!
Tegutsege ja
Mona-Linda naeratus südamesse ja näole,
Jüri O.-M. Ennet