Klammerdumine vs. armukadedus. 20.07.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, lp. Jüri Ennet!

Kui te oma kiire elutempo juures mahti leiate, kas võiksite palun hüva nõuandega kostitada, kuidas klammerdumisest ja armukadedusest üle olla v ravida? Arvan, et klammerdumise põhjuseks võib olla lapsepõlves puudunud vanemate armastus, mis nüüd suuremana lööb välja liigses huvitundmises armsama vastu - üritan kompenseerida vajakajäänud armastust - mis mõjub teisele poolele vastupidiselt, ning eemaldutakse, valetatakse jms, mis omakorda vallandab minus armukadeduselaviini, ajades olukorda veel hullemaks... selline olukord on häiriv ja mõttetult väsitav...
(p.s- Paldiski mnt. palatisse paluks mind mitte saata :))

K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Abikaasa/elukaaslane ei ole minu omand, see on kahe inimese omavaheline suhe, kahe inimese väärtushinnangute ühisosa. Minu näide - kaks ringi/ketast, mis teineteist osaliselt katavad - tekib ühisosa ja seda tuleb võimalusel suurendada. Need osad, mis ei kattu, mis on mõlemal inimesele erinevad - neid ei muuda. Viga selles ongi, et seda tahetakse muuta.
Esiteks, seega suhe, mitte omand.
Teiseks, enesekindlus, usk endasse, siis saab seda abikaasalegi jagada. Anda saab seda, mis on olemas. Enesekindlust annab kasvatada, eelkõige kehalise tervise kaudu. Teada ju, et terves kehas tervem psüühika, enesekindlus.
Kolmandaks, vale ja õige. Siin peate resoluutne olema. Valetada ei tohi, aga mõnikord ei saa kogu tõde kohe rääkida.
Neljandaks. Meile meeldivad elurõõmsad ja optimistlikud inimesed, Nutu-Ella meile ei meeldi.
Viiendaks. Tugevdage ja Suurendage ühisosa, olge enesekindel ja uhke.
Tegudele!
Jüri O.-M. Ennet