mis minuga toimub? 04.11.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul suur mure enda tervise pärast, nimelt ma nõuan endalt liiga palju ja sealt tekib mul alaväärsus tunne et milleks mind vaja on et minust on paremaid kes saavad oma eluga hakama. Mind ei huvita miski enam, tahaks lihtsalt ära kaduda ja mite enam eluga edasi minna. Mind vihastab just se et kuidas ma ei suuda teha asju mida teised et miks ma nii rumal olen ja et rumalaid pole ju siia ellu vaja kuna ma ei ole midagi väärt, ma nutan palju aga ma tahan ise hakama saada aga ei suuda kuna jõuetuse tunne on ning ei ole huvi millegi vastu. ma kül üritan olla positiivne aga nii raske on endaga toime tulla. Ma unustan palju ja teen asju mida ei peaks tegema, näiteks panen asju teise kohta ja hiljem ei mäleta ning unenägudes on ka asju mis tunduvad nii reaalsed ning se ajabki sassi minu päeva tegevused kuna ei sa aru kas olen juba seda teinud mis unes nägin et ühesõnaga ma ei sa enam aru mis on reaalne ja mis unenägu ja kordan asju mida olen juba inimestele rääkinud. Ma olen kuidagi nii aievil

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Suured eesmärgid tuleb "tükeldada" väiksemateks ja reaalseteks - siis on nende väiksemate sammudega lihtsam suure eesmärgi suunal liikuda;
2) eesmärgi suunal liigutakse ja "raskusi" ületatakse naerusuiselt e rõõmsameelselt. Rõõmsameelse tulemuslikkus on suurem;
3) suuremad eesmärgid eeldavad ka suurema töövõimega tervist ja seda töövõimekust-tervist tuleb seega siis ka edendada e treenida suuremaks. Jällegi rõõmsameelselt;
4) töö ja puhkuse "kiige" olgu silme ees - kui soov kiiget töö-suunal kaugemale lükata, siis vaja seda eelnevalt ka puhkuse suunal kaugemale lükata. Puhkus on oluline;
5) Päevik - suur abimees ja sõber.
6) Psühhiaatri jutule - selgub reaalne olukord ja soovitused seega konkreetsemad. Eelnev ikkagi tähtis ja saad kohe tegutsema hakata.
Probleemidele on lahendid olemas!
Jüri O.-M. Ennet