sibicorti kreemi kasutamine rasedana ja lapse võimalik skisofreenia 15.08.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kasutasin rasedana atoopilise termatiidi ravil reitel sibicorti- alates 20 rasedusnädal.
Laps on hetkel 9 aastane ja eelmisel aastal oli tal 2 nädalat luulud ehk ta kuulis ebamääraseid hääli. Need kadusid, aga mäletan, et psühhiaater küsis korduvalt, kas ta teeb öösiti alla ja nüüd ta on korduvalt hakanud öösiti voodisse pissima. Ka on ta emotsionaalselt habras. Kas kortisooli mõju skisofreenia arengule on uuritud ja milline on mõju? Stressi suurenemist peres pole. Kas on uuritud toitumist ja skisofreenia avaldumist? Tänan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Need kreemide kasutamised on juba mnevik ja seda me muuta ei saa. Kreemi ja skisofreenia tekke andmeid küll ei ole, muidu oleks selle haigusega seonduv juba sügavuti selgeks saanud.
Luululisi elamused ja öine allategemine - põhjusi hulgi.
Lastepsühhiaater ja laste-psühholoog saavad korralikult vaimse arengu/häirete/arengu pidurdumise jne suhtes uurida ning selgust tekitada ja lahendeid seeläbi pakkuda. Vajadusel teiste erialade spetsialistide konsultatsioonile suunata.
Laste skisofreeniast (kui vastavad häired ilmnevad) räägime alates noorukieast ja edasi, mitte lastel. Aga seda spetsialistid teavad.
Koostöö tohtritega ja saate selgust, ühiselt leiate olukorra parandamise raja.
Rõõmsameelsus, enesekindluse edendamine, tervislik eluviis ja - elurütm, kehaline aktiivsus - kõik see tuleb nii kehale kui ka psüühikale kasuks.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet