Ükskōiksu asjade suhtes, suletus, unustamine, kaotamine, igapäevane "kuhugi" minemine, pahandused 06.08.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Pealkirjas mainitud märksōnad iseloomustavad minu poega (22) mōned kuud vōi aastagi, üsna sageli. Tal on tekkinud pahandused ja seaduserikkumised, (kaklused ja joobes juhtimine) üks asi viib teiseni. Töökoht müügikonsultandina pool aastat tagasi tekitas rōōmu ja positiivseid emotsioone, mida ta innukalt ka jagas ja jutustas, tänaseks on töösuhe peaaegu lōppenud. ühesōnaga palju pinget. Ühena varasemast ajast pärit positiivsete kogemuste hulgast tooksin välja suure huvi spordi vastu ja treeningud, kuni Eesti meistri tiitlini välja, peale gümnaasiumi lōppu. Ta on olnud ikka elava loomuga ja väga huvitav kaaslane, jutustaja, tegutseja, naljataja ja üllataja, samas ka tōsistel teemadel arutleja - temaga ei ole kunagi igav. Ei saa aga salata, et käitumisega on tal ka koolipōlves mōned probleemid olnud. Nüüd on sōbraks saanud need, kellega ta varem ei soovinud suhelda, nende elukommete ja suhtumiste pärast. Tahaks väga aidata liikuda positiivses suunas, kuid tunnen, et ei oska päriselt. Püüan olla toetav ja abiks, kui minu abi vajatakse. Püüan jätta n.ö hingamisruumi, kuid teisalt ikka uurin, mis teoksil, mis plaanid ja mōtted - tunnen, et minu vastu on endiselt üsnagi suur usaldus ja saame vahel rääkida, kuid paljugi on ebaselget ja plaanid jutus asjade parandamiseks vōi ära tegemiseks jäävad sageli plaanideks. Mōtlen ja otsin vigu eneses, teistes pereliikmetes, minevikus. Oleme rääkinud ka psühhiaatri vastuvōtule minekust. Viimased argumendid on pojalt, et oleme liialt hoolitsevad vanematena ja ta tahab ise hakkama saada - viimane on ju loomulik, kuid näen ja tean kogemusest, et midagi on valesti ja peaksin ikkagi sekkuma, abi otsima. Kuidas aidata inimest, kes on nähtavalt halval teel? Tänades ja kōike head soovides.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Enda mineviku süüdistamine on eilses nokitsemne ja see elu ei edenda. Nutlemine liht ja täismineviku tegude osas olukorda ei paranda.
Tänase päeva teod aitavad.
1) Kui elus midagi viltu, siis ei tohi ei noor ega vanemgi mitte tilkagi alkoholi võtta - see segab õiget tegutsemist. Ka õlu on alkohol - pudel õlut on ekvivalentne ca 50,0 viinaga! (tegelikult veidi enamgi).
2) Sport (tugevam kehaline töö) on psüühiliste probleemide raviks ja ka ennetamiseks oivaline abiline.
Esivanemate aegadest teada, et
Tervemas kehas tervem psüühika (ja ka vastupidi - tervem mõttemaailm annab ka parema fooni tegudeks, tervenemiseks, tugenemiseks).
3) Inimesel peab olema Eesmärk (eesmärgid), et välja arendada enda Andekus ja ka Geniaalsuse potentsiaalid (igaühel üht-teist on, vaja see vaid endas leida, leda enda andekuse valdkond, mis meeldib, mis on nagu hobi, mis rõõmustab ennast ja Ühiskondagi (Vanematest rääkimata).
4) Inimene (tervislike eluviisidega) suudab ühiskondlikult tubli olla 85...90 eluaastani, kaasaja noored võiksid-peaksid isegi 100. juubelini aktiivsed olema!
Siis on aeg ümber ja jääb mälestus: oli Loru või ...
Seega Eesmärgid paika. Mida suurejoonelisem eesmärk seda parematr tervist ning töövõimet see meilt eeldab..
5) Mõnede pingete leevendamisel saab ka Psühhiaater abiks olla - näeb probleeme teisest aspektist, oskab omapoolseid juhiseid anda.
Parimate soovidega ja tegurõõmu soovides,
Jüri O.-M. Ennet