Äkkvihahood 24.02.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Olen mures sugulase pärast, kes joonud kasvõi pokaal-kaks veini, võib muutuda ohtlikuks (tegu on 20ne aastase naisterahvaga). Väliselt pole aru saada, et inimene oleks ärritunud vms., kuid ühe hetke jooksul võib seesama pokaal juba kellegi näo suunas lennata (seda on juba juhtunud). Samuti on tal kombeks peale mistahes koguse alkoholi tarbimist hakata tülisid üles kiskuma. Hiljem ta ennast tekitatud vigastustes (nt hammustas sõrme kuni luuni jms)süüdi ei tunnista, vaid parastab peale. Kõige hullemaks teeb asja see, et tema välises käitumises ei ütleks millegi poolest ära, et nüüd ta kohe ründab kedagi. Ja alati on see siis esile tulnud, kui ollakse teatud koguses alkoholi manustatud, ja selleks ei ole vaja kanget alkoholi või suurt kogust - piisab pokaalist. Millest võiks olla selline äkkvihahoog tingitud ja kas tegu võib olla skisofreenia mõne alavormiga?

Kristo

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alkoholismile (võib ka noore naise puhul esineda) on iseloomulik agressiivsus, oludele mittevastav käitumine ning isiksuse muutus. Alkohoolsed joogid võivad vallandada ka varjatud häireid, sealhulgas psüühikahäireid. Milline on isiksuse käitumismuster Temal ilma alkoholita? Milline on olnud kasvu ning arengukeskkond, ideaalid, soovid, elukool jne..? Skisofreenia+alkoprobleemid võivad ka tihti käsikäes esineda, aga skisofreeniale omaseid tunnuseid Teie kirjast ei ilmne. Plahvatuslikku reageerimist-käitumist esineb ka nn epileptoidsetel isikutel. Võimalusi on mitmeid. Vajalik on täpsem informeeritus ning Sugulase nägemine, temaga vestlemine. Pöörduge elukohajärgse psühhiaatri poole. Saate abi! Parimate soovidega Jüri O.-M. Ennet