valikuline mutism? 01.06.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Kaksikud tüdrukud 10-a, 4. klassis. Õpivad väga hästi, koolis õpetajad on väga rahul, ei kurda, ainult laulmises: laula aktiivsemalt kaasa - ainult kujundlik hindamine selles koolis.
Kodus ema-isaga ei räägi, ainuke sõbranna kahepeale oma klassist loobus aasta tagasi. 2-3 a juba ei küsi mitte kunagi mitte midagi. Vastavad ainult ühesõnaliselt, järsult. Omavahel mängivad, kilkavad, teevad nalja ja koerusi, nagu kõik omaealised. Mängivad karvaloomadega kooli, kirjutavad jutukesi. Jalkatrennis väga tublid, ka ei suhtle seal, kaaslased küsivad treenerilt, et miks nad meiega ei räägi. Koolipsühholoog üritas mitu kuud tegeleda, loobus, ei võeta jutule, polevat kunagi midagi sarnast näinud...! Lastepsühhiaater leidis, et tal on palju raskemaid patsiente. Lõpuks pakkus antidepressente - no ei mürgita nii noori inimesi! Kui koolitööd teha ei osak, jätebki tegemata, ei küsi emalt, kuigi ma pidevalt tuletan meelde, et kui on probleeme, küsige. Oletan, et abi võiks olla mingist suhtlemisteraapiast - lastepsühhiaater väidab, et ei ole selliseid asju Eestis. Kui neil nt mingi haigus tuleb(puberteedis juba ju), ma ei tea aidata, ei räägi. Klassis grupitööd tegevat kenasti. Spordilaagrisse ei lähe. Kas võib olla tegemist nt mingi kaksikute probleemiga, et ainult teine-teisele, teine-teisega? Lasteaias olid ka nö ideaalsed lapsed kasvatajate arust, kuigi nutsid ikka kõvasti, kui pikemat aega kodus olid ja jälle sinna viidi. Jällegi väidavad psühholoogid-psühhiaatrid, et Eestis pole keegi uurinud eraldi kaksikute probleeme! Ei saa olla nii! Mida teha? Inglise keelt ma ei loe ja raha ka niipalju pole, et kusagile välismaale viia. Mida soovitate?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kaksikud omavahel suhtlevad-mängivad - väga tore. Leida mänge, asju, ...et nad omavahel veelgi paremini suhelda (seega ka sotsiaalselt areneda) saaksid.
2) See jalgpall või muu rühmatrenn - ülihea. nad ei peagi seal palju "lobisema", tähtis on, et harjutavad. Selle kaudu toimib ka see üldteada tarkus - Terves kehas terve hingeleu-suhtlemine.
3) Muusika - mis neile meeldib. Meelepärane laul paneb kaasa ümisema, kaasa laulma. Aga ka ainult kuulamine on suuresti oluline.
4) Lastepsühhiaatreid ju mitmeid, kõik ei sobigi (ei peagi kõigiga sobima) - ka eraelus ju ühed on meeldivamad, teised mitte kuidagi "ei istu". Teise tohtri juurde! Häbeneda seda tohtrivahetust ei maksa.
5) Igasugune kehaline tegevus, eriti aga käeline tegevus arendab hästi närvikava.

Mutismil mitmeid tagamaid (alates isiksusest, kurvameelsusest ja lõpetades mingite muude psüühika omapäradega) ja sellele annab aeg selgitust ja psühhiaater.
NB praegu tehke seda, mida teha annab ja eelnevalt kirjas ja tegutsege selliselt, et Kaksikud Õnnelikud oleksid.
Kõike annab paremuse suunas muuta!
Rõõmu!
Jüri O.-M. Ennet