Kas see on normaalne, et mul tekib vihapurse ja ma peaegu ei suuda ennast valitseda kui tunnen , et keegi ründab negatiivselt mind vōi kritiseerib. 18.05.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

pōen kilpnäärme puudulikust ja olenn seega ka pisut masendunud. Olen väsinud ja unustan palju. Viimases töökohas hakati mind kiusama ja olen seetōttu haiguslehel juba 7 kuud. Viimasel ajal olen hirmul oma vihast inimeste vastu. Nagu keegi mind ründab vōi tuleb kaunite sōnadega sōimama , muutun kohutavalt vihaseks ja ütlen vastu vihaselt. Kuigi saan aru et ilusasse vormi valatud sōimule peaks vastama asjalikult. Minul see enam ei ōnnestu. Näiteks viimane kord tegin oma korteris remonti ja naabrid ülevalt tulid lausa valetama ja palusid et koridori uks oleks oleks koguaeg kinni. Remondi ajal see on tohutult segav asjaolu kui pidevalt peab asju sisse välja kandma. Olin ööd tütre juures ja nad ütlesid et uks olnud lahti kogu öö , mis oli kindlasti vale ja ka ei olnud minu auto öösel maja ees. Tundsin aga et väitlemise asemel tekkis minus kohutav viha ja siis naabrinaine karjataski, et sul on närvid haiged. Samas ei tahaks ma selliste valetajate viisakalt rääkida , sest tean et sellest ei ole mingit kasu. Eesmärk oli juu kiusata ja teha mulle paha. Tunnen nüüdki nii suurt viha ja pahameelt ja see kandub juba iga viimase kui ühe seal majas elava vastu. Mis peaks tegema et tulevikus vältida selliseid ebameeldivaid stseene?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kilpnäärme rohud ja kehaline tervis - iga tervisetera selles vallas on vajalik.
2) AD kauaaegne võtmine ainuüksi ei aita ja kaua võttes organism selle rohuga ka harjub - toime seega nagu palju nõrgem, ei toimi piisavalt.
3) Töövõimetusleht 7 kuud? Milline diagnoos, tevisehäire seda "lehte pikendab"?
4) Korralik puhkus ja puhkehetked - see on aktiivsuse ja töövõime esimene hooratas.
5) Ebakõlad naabritega, tülid-ütlemised - kindel märk, et "stressiauru mureaurukatlas" on liigselt. NB ilmselt ka naabritel.
6) Arstide jutule:
a) endokrinoloog ja peretohter, et somaatiline (kehaline) tervis edeneks;
b) psühhiaater, et sobilik AD (antidepressandi) annus või uus rohi ja selle annus leida ning Harjutused - (olen sellest eelnevalt korduvalt kirjutanud - tabletis üksi ei aita - vt ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" raviprintsiipi).

7) Sotsiaalse elu olukord (ka olukord riigis, mis minu ja lähedaste elu mõjutab) on üli-oluline:
kas saan tööd, kas saan väärilist palka, kas rahakott aktsiisitõudega kohaneb, kas parteide
vahelike "kukepoks" hakkab lõppema ja ühiselt hakatakse lihtrahva-töötajate elujärge parandama, kas 40% alatoidetud lastest hakkavad saama hommikuputru või on riigiasutuste tipp-juhtide 11... 12 000 Eurosed palgad ja töölt lahkumise järgselt 15 kuu sama kõrged rahalised hüvitised ikkagi laste toidulauast tähtsamad, pensionäri toimetulekud (see meile kõigile terendab)...?!

Elame sotsiaalses keskkonnas ja see mõjutab meie psüühilist tervist sadakond korda rohkem, kui oskame arvata!
Tabletid siin ei aita, aitab ühiskondlik aktiivsus - hõbekandikul keegi meie elu paremaks ei muuda, vaja on ka ühiskondlikult tegutseda, ühiskondlikult aktiivne võitleja olla.
Ainult tegutsemine muudab meie tervist ja elukeskonda paremaks. Tegutsemine üksi ja üheskoos.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet