isiksusehäired 04.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Kannatan paljude sundmõtete all ja elan tihti illusioonides. Olen u. 5 aastat juba üksi eland ja selle aja jooksul pole ka palju kindlaid suhteid olnud ning ka sõpru on vähe, et võib järeldada, et olen üksik inimene. Mõtted on saand häirivaks kuskil aasta tagasi. Vahepeal ma unustan ennast täitsa ära ja pea mõtleb koguaeg uusi stsenaariume välja kellega ma koos olen ja kus ma olen ning mis ma teen, üks hetk võin olla mõnes kuulsas bandis, teinekord mingi sõdur või kolmas kord lihtsalt miljardär, see võib kõlada imelikult aga see nö. unistamine muutub juba väga häirivaks, väga keeruline on olla hetkes ja nautida lihtsalt seda mis on. Tihti peale ma arvan, et ma ei suuda lihtsalt keskenduda millelegi, mul peab käima koguaeg muusika või mõni film, et ma saaks olla mõtetega kuskil mujal, muidu hakkab uus illusioon pihta, veel on mul teatud käitumismustrid, et kui ma mingeid kindlaid asju ei tee siis mul läheb halvasti või vastupidi, et kui ma teen mingeid kindlaid asju või kannan teistsuguseid riideid, siis läheb mul ka halvasti. Ma saan aru, et kõrvalt vaadates on see absurd aga ma kahjuks siiralt usun sellesse. Ma ei teagi kas see kõik on tulnud üksildusest või muust aga ma sooviks mingit abi või kindlaid samme, et tunda elust rõõmu ja näha sellisena seda nagu see on, mitte muretseda mõttetute asjade pärast, samuti on mul ka väga madal enesehinnang ja ma arvan, et ma olen inimesena paras kõnts... Tööalaselt ja finants poolelt on mul elu ok, mul on ka tore korter, et otseselt sente veeretama ei pea aga oma peas ei saa ma endaga üldse hakkama.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Liigset "ketramist" peas ja nn illusioonid jms saab kõrvaldada:
a) psühhiaatri abi ja heade rohtudega;
b) päevik ja sinna kirja Positiivne, enda kiitmine ehk nn Positiivne Pihtimine;
c) neid sund-mõtteid ja sund- tegemisi saab kõrvaldada Ideomotoorse treeninguga - mugav isteasend, silmad kinni, kujutleda neid olukordi-mõtteid ja tegemisi Positiivses võtmes, nii nagu Ise soovid, mida normaalseks pead.
d) mõtete korrastamisele ja ajutegevuse parandamisele aitab kaasa Minu Palve-meditatsiooni esimene samm.
e) unistamise oskus on suur kunst ja seda ajaloo suurkujud on Kõik teinud, asju ning olukordi selgepiiriliselt ette mõelnud.. ja siis seda läbimõeldud rada ka läinud. NB Maletaja mõtleb ju ka mitu käiku ette, Ettemõtlemisvõime on suur anne. Kujutlusega - veelgi suurem.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet