Skisofreeniahaige keeldub ravist 14.09.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul probleem skisofreeniahaige emaga. Tal aastaid tagasi diagnoositud haigus, varasemalt ilusti raviga kontrolli all. Kuid hiljuti ta avastas ebameeldivad kõrvaltoimed ravimitel. Nüüd ta arvab, et need ravimid on põhjustanud talle kaasuvaid haigusi. On veendunud, et tal pole skisofreeniat, vaid temast tahetakse lahti saada jne.
Käitub verbaalselt väga agressiivselt, süüdistab kõikki, ei usalda kedagi, sõimab, karjub. Tal on iga asja kohta oma versioon, dialoogist keeldub.
Hiljaaegu aga eksis ka koduteelt, ööbis kuskil õues, kaotas kõik oma isiklikud asjad.
Lõpuks paljajalu ja võtmeteta koju jõudes ei saanud uksest sisse (elab isaga koos kuid isa oli sel hetkel suvilas) lasi naabritel kutsuda lukuabi, kes siis lukud lõhkusid ja ta tuppa lasid.
Minu probleem selles, et ta omadega sassis, vaimselt terroriseerib lähedasi ja kõikki keda tunneb, näeb. Kahtlustab kõikki kuid ravile keeldub minemast.
Eriti kahju on mul isast, kes ise on vähihaige ja armetus seisus niigi siis ema ei luba teda üksi ka poodi mitte, sest kardab, et isa kohtub kodust väljas tema vaenlastega. Isa telefon on kogu aeg ema käes, vastab sellele ise, esimese küsimusega, et miks me isale helistame, mis asju tema "selja taga" ajame. Tean, et isa saab pärast ema käest sõimata, et miks me "tegelikult" helistasime.
Ühesõnaga kuidas saab skisofreeniahaige sugulane end kaitsta ja kust saaks abi sellise haige korral?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Selle haiguse omapäraks ongi kahtlustamine, mitte usaldamine, teiste süüdistamine, enda haiguse eitamine (haiguskriitika puudumine). Seega - ennast haigeks ta ei pea, järelikult - arstirohtu "ta ei vaja, ta ei ole ju haige".
Mida teha?
Esiteks, võtta ühendust tema raviarsti-psühhiaatriga ja kavandada edasine tegevusplaan. NB! head rohud olemas ja neist on palju abi. Tähtis, et nende rohtude võtmiseni jõuda.
Teiseks, kui on ohtlik olukord tema enda tervisele või kaaskondsetele, siis on vajalik kohe kiirabi kutsuda ja kiirabiga Psühhiaatriahaiglasse viia.
Kolmandaks, vaielda haigega ei maksa, sest ta on oma mõtetes kindel ja teiste - teda ümberveenmist üritav - jutt talle praktiliselt oluliselt ei mõju. Koostööd ja sidet-kontakti temaga saab ja peab säilitama - tema elamusi-mõtteid aktsepteerides (tema ju nii tunneb ja tema ju nii veendunult mõtleb...).
Kannatlikkust soovides,
Jüri O.-M. Ennet