Dementsuse luuludega vorm 25.09.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Probleem 80aastase ema aitamisega. Aasta tagasi algasid mälu probleemid (lähimäluga). Toimetulek oli täiesti ok. Pool aastat tagasid algasid probleemid õhtuti - ta hakkas nägema enda ümber surnud inimesi ja tegi neile õhtuti voodit 2 kuud hiljem on luulud ka päevasel ajal - näeb inimesi, minevikust. Tähelepanu vajadus on väga suur. Samas on hetki, kui kõik on paigas. Mida teha? Ta keeldub kategooriliselt tulemast arsti juurde, väites, et ta on täiesti terve ja saab hakkama (ma ei ole saamatu). Kas sellises seisundis inimene võib kohataju kaotada ja kadunuks jääda? Kuidas selgitada talle, et need on luulud, keda ja mida ta näeb? Kas on olemas ravi luudude eemale hoidmiseks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ongi kaks probleemi:
a) dementsusega seonduv mälu ja teiste vaimsete funktsioonide taandareng,
b) meelepettelised ja/või luululised elamused eaka aju orgaanilistest muutustest tingituna.
b) osas ravimid v-head, a) valdkonnas - sõltub suuresti dementsuse variandist.
Ka eaka kerge kehaline aktiivsus (jõukohane, eakohane) on oluline.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet