Depressioon 90a. inimesel 20.05.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
minu vanaemal (90a.) on ilmselt tekkinud pikaajalise pingelise koduse olukorra tõttu (suhted oma lapsega väga halvad) depressioon. Vanaema elab toimuvat väga raskelt üle ja tema jutust jäävad pidevalt kõlama mõtted nagu: miks mind on nii kauaks siia ilma jäetud ja ma ei ole mitte millestki huvitatud. Ravimitest tarvitab ta silmavitamiine, pearingluse vastaseid tablette ning unerohtu. Muidu aga saab endaga hakkama ja käib väljas iseseisvalt. Minu küsimus on, et kas sellises vanuses inimene võiks hakata tarvitama antidepressante, mis võib-olla veidi tema meeleolu parandaksid?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esikohale panna ikka suhtlemine ja hoolivus, et Vanaema tunnetaks oma olulisust ning vajalikkus perekonnas. Temal ju elutarkust kõigist enam!
Kui koduseltskond enda käitumist muuta ei soovi, siis võib (vajadusel ka tuleb) arstirohtu-antidepressanti kasutada. Head rohud olemas.
Eutanaasia küsimused tuleks päevakorrast välja jätta - neid mõtiskleb (teoreetiliselt) iga inimene ikka ise.
Eakate elukorraldusega peab ka ühiskond-riik reaalselt enam ja tulemuslikujmalt tegelema.

Tervitusei Vanaemale,
Jüri O.-M. Ennet