Ärev hoiak ja mõtted, mis takistavad igapäevaelu 21.01.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Kirjutan oma murega siia, kuna olen ise kaua sellega maadelnud ning pole veel asjast "sotti" saanud, et mis siis minu probleemi tekitab. Olen 19aastane ja äsja keskkooli lõpetanud ja nüüdsest siis tudeng. Viimased aastad on minu peas ringi käinud pidevalt sellised mõtted, mis segavad mul teatud tegevusse keskenduda. Ma mõtlen pidevalt, mida keegi arvab minust, kuidas ma teistele tundun ja tunnen, et minu käitumine on justkui väga piiritletud ning selline jäik, s.t tihti ma ei julge ennast vabalt tunda, kuna võrlden end ümbritsevate inimestega. Ma olengi palju mõelnud, mis seda võiks küll põhjustada. Üldiselt saan kõigiga hästi läbi, konflikte ei otsi ja olen selline korralik neiu, kes alati õpib oma õpingud ära. Nooremana keskkoolis käies olin pidevalt pinge all, kuna oli vaja kodus palju abistada vanemaid, pluss hinded pidid korras olema, seega olen ehk mõelnud, et võib-olla tuli sealt kaasa selline püüdlikkuse tahe, mis närib mind seestpoolt. ? Sooviksin elada rohkem endale, mitte teistele ja mõtlemata, mida keegi arvab minust. Kardan ka, et kui see edasi läheb, siis ma muutun järjest ebakindlamaks ning ei pruugi hakkama saada. Muidugi lisaksin veel selle, et mul on tohutu hirm esinemise eest ja selle ees üldse, et keegi vaatab mind. Siis tulevadki mul sellised mõtted, nagu eelpool kirjeldasin. Mida Te oskaksite soovitada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Enesekontroll on inim-arengus väga oluline, aga liialdamine nii (+) kui ka (-) suunal on halb. Kesktee on õige ja seda on õpetanud nii Buddha, seda on õpetanud nii Aristoteles, keskset rada soovitavad ka mõned poliitilised erakonnad.

Liigne enesekontroll (ülitundlik ja liigselt sage tagasiside) on seega veidi mittesoovitav. Reegel - enesekontroll ei tohi olla pidurdavaks jõuks, ei tohi olla domineeriv tegevus - põhitegevus jääb seega poolikuks. Seda esiteks.

Teiseks. Meil on kolmel tasandil arenguline tegevus: ühiskondlik (teised inimesed), isiklik mõõtkava ja komandaks - ideaal (omal ajal öeldi jumalik).
Filosoof S. Kierkegaard asetas need arenguskeemid hierarhiliselt, s.o. esimene arengufaas ongi see sotsiaalne, see, mida kaaskondsed arvavad ja nende arvamusega harmoniseeru,ine on tähtis. Siis järgneb järgnev arenguetapp - mida Mina tähtsaks pean, mis on minu mõõdikud, julgus olla Ise.
Teil ongi nüüd aeg seda isklikku Mina rohkem ja julgemalt esile kergitada. Julgust - ole Ise, omada isiklikku arvamust, isikupäraselt mõelda ja vajadusel ka öelda.
Kolmas arengutasand hõlmab juba ideaalse (ennemuiste jumalikuks nimetatud) mõõtkava.

Liigseist pingeist on vaja vabaneda ja selleks leida endale sobilikud harjutused ja "nipid". Keha ja psüühika lõõgastamine, psühhoregulatsioon (vt. Palve-Meditatsiooni kolm esimest sammu).
Vajadusel saab kasutada ka mitmesuguseid arstirohte, et seda liigset enesekontrolli ja ärevust maandada. Aga alustada eelnevast.

Esinemisjulgus ja -oskus tuleb vaid harjutades, rõõmuga esinemisest. Võtta esinemist nagu näitemängu, mänguliselt. Kõnega esinemine. Kõne pidepunktid eelnevalt paika panna, kasutada ka mnemotehnikat (näiteks, abivahend koera ettekujutamine: koera pea - räägin sellest ja tollest; koera keha, siis põhiprobleemistik, esijalad - see ja see teema, tagajalad, too ja too teema ja lõpetuseks saba liputamine e sõbralik kokkuvõtte esinemisest). Neid teemasid saab kleepida mnemotehniliselt teie enda poolt valitud kujundite külge.
vt. näitlejate harjutamisi, metoodikat.
Lahendid on olemas. Usku endasse!
Harjutamine teeb meistriks.
Parimat soovides,
jüri O.-M. Ennet