Laps ei kohane lasteaiaga 04.10.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mu 2,1 aastane laps hakkas lasteaias käima kuu aega tagasi. Esimestel päevadel jäi ilusti sinna mängima. Nädal hiljem ei lubanud mind enam ära ja nüüd, kui on kuu möödas, on ta seal väga õnnetu. Laps hakkab juba hommikul kodus jorisema ja tahab, et emme oleks taga igal sammul koos. Kui lasteaeda jõuame ja auto seisma jätan, siis hakkab juba laps nutma. Algul kasvataja rääkis, et peale ema/isa äraminemist lõpetas laps peagi nutu ja oli hea laps. Täna, kui lasteaeda jõudsime, tegi laps alla, mida ta ei ole ammu teinud, kasvataja ütles selle peale, et need on hirmutilgad ja ütles ka seda, et laps ei taha kuidagi kohaneda, nutab ja igatseb pidevalt. Kui uus nutuhoog tuleb, siis ei lase ka kasvatajatel end lohutada, vehib käte ja jalgadega ja ei lase kedagi enda ligi. Ka teiste lastega ei mängi väga. Millest selline trauma võib tulla, sest alguses tundus kõik nagu laabuvat. Ka varem, enne lasteaeda on laps selline olnud, et kui nutuhoog tuleb, siis vehib kätega ja on nagu omas mullis ja ei lase kedagi ligi. Samas kui oleme koos käinud mängutubades, siis on kõik korras, mängib teiste lasetga. Ka naabrilastega saab hästi läbi ja lausa ootab, millal õue saab mängima minna nendega. Oleme teinud nii, et laps ei peaks käima kõik 5 päeva järjest lasteaias ja ühel päval oleme nädala keskel koju jätnud. Plaanin ise varsti tööle minna, aga kui laps ikka ei lepi, kas peaks ta lasteaiast ära võtma ja proovima mõne aja möödudes uuesti?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uue keskkonnaga harjutamine-kohanemine peab toimuma järkjärgult. Lapsed siin suuresti erinevad. Koostöö lasteaiatädidega aitab probleemi lahendust kiirendada (vajadusel ka lastepsühhiaatri jutul käia, aga suure tõenäosusega seda vaja ei ole).
Ise peab väga rahulik olema - lapsele saame seda anda, mis meil on. Seega - vaja tegeleda ka endaga: puhkus, psühhoregulatsioon, rõõmsameelsus.
Lapse režiim ja piisav-õige puhkerežiim, sest puhanud laps kohaneb paremini.
Lasteaias saab mängida teiste lastega jm motiveerimine õrnalt-targalt.
Järkjärguline kohanemine ja kõik saab korda!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet
PS vastamise paus oli tingitud arstide streigist, sest elanikkond ja valitsejad vajasid teadasaamist - tervishoid vajab olulisi muudatusi, sest muidu kannatavad lähitulevikus patsiendid ja noored arstid lähevad välismaale.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Laps ei kohane kuidagi võõras keskkonnas

Oleme olude sunnil elanud Soomes pisut üle aasta. Kolimise hetkel oli laps 2aastane. Siinses perehoius hakkas käima 4 kuud enne 3aastakseks saamist, nüüdseks on ta käinud seal 9 kuud. Mure seisneb selles, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Soovitan minna lastepsühhiaatri jutule, siis selgub probleemi ulatus:
kas lasteaia tädikeses probleem, kas kohanemisprobleem, kas kodus "tülinaid" ja pingeid liigselt, kas vaimse arengu tasandil ...

Loe edasi

skisofreenia

Ma kardan kohutavalt üksinda pimedust. Ma magan alati nii, et televiisor mängib. Tugevama ärevusega jätan ka tule põlema.
Viimasel ajal olen ehmatanud ka päevasel ajal varjude ja helide peale.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Nee tunnused ei viita skiosfreeniale. Skisofreeniat teil selle info alusel ei ole. Need märgid viitavad sundhirmudele (pimeduse kartus jms) ja veidi ka ärevushäiretele, mis paanikahooge tekitavad. See ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: