3,5 aastase lapse olek ja käitumind 30.11.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures oma 3,5 aastase lapse käitumise ja oleku pärast. Kodus on väga elav laps jookseb ja tormab ringi. Esineb muidugi trotsi, jonni ja oma tahtmise tagaajamist, samuti on ka minusse klammerdunud ja mängib mänguasjadega vaid siis kui mina temaga maas istun ja mängin. Mure seisneb lasteaias käimises. Käib seal juba teist aastat, pole tahtnud sinna kunagi heal meelel minna ja on seal pigem olnud vaatleja rollis kuid siiski veidi ka mänginud.
Nüüd kolisid uhiuude lasteajamajja ning rühmas on ka üks nö erivajadusega laps, kes teisi pidevalt lööb ja kiusab. Laps ei huvitu lasteaias mängimisest ega teistega suhtlemisest, õpetaja sõnul küll istub teiste kõrval ja vaatab mängu pealt kuid ise asju ei võta ja mängima ei kipu. Kodus hommikuti nutab , et ei taha minna, sest see ''paha poiss'' on lasteaias.

Kuidas last aidata? Olen juba väga mures, et äkki olen ise kuskil teinud kasvatuses vea/ pole piisavalt õpetanud teda teistega suhtlema või mängima? Mida peaksin peale hakkama?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lasteaia-tõrget esineb sageli, kohanemine võtab mõnel lihtsalt kauem aega.
Mida soovitab lasteaia-kasvataja - lastearst võiks ka oma vaatenurga alt last uurida ja siis soovitusi anda.
Kodune koos mängimine on Super.
Viga ei ole te teinud.
Milliste isiksuseomadustega laps on? Kui isiksuseomadused on nö Tammeks kasvada, siis ei peaks temast Mändi kasvatada.
Carl Gustav Jung Mängis igal õhtul omaette selleks elumaja juurde ehitatud Mängutornis.
Teie mäng on - kaks sõpra-sugulast, poeg ja isa - veelgi mõjusam.
Mäng las jätkub,
täpsustused lasteaiaga seoses.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet