Diagnoosimata bipolaarse häire maniakaalne episood? 03.08.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist. Küsimus siis nimelt selles, et kogesin arvatavasti bipolaarse meeleoluhäire maniakaalset episoodi või siis kergemat versiooni sellest. Enne magamaminekut silmitsesin viivuks ennast peeglist ja jäin vaatama veidi kauemaks, mille tagajärjel kujutis peeglist haihtus. Olen põgusalt harinud ennast vaimuhaiguste valdkonnas ja luues seose, et tegemist on ilmselgelt hallutsinatsiooniga, kontrollisin kas pupillid reageerivad valgusele. Varasemalt loetud info põhjal meenub kuskilt mälusopist fakt, et maniakaalset episoodi kogevate bipolaarse meeleoluhäire käes kannatava inimese pupillid valgusele ei reageeri ja nii oli ka minu puhul. Sarnased asjad on toimunud varajasest lapsepõlvest, lihtsalt hilisemas elus olen suutnud loogilise arutluse teel, tuginedes kogutud teadmistele, endale selgeks teha, et see ei ole reaalne. Negatiivseid nähtusi ei ole, ainult "kihutavad mõtted", eufooria ilma ärevuseta ja kerged hallutsinatsioonid. Alkoholi ja illegaalseid narkootikume ei tarbi, küll aga olen suuresti legaalsete kesknärvisüsteemi ergutite kofeiini ja nikotiini meelavallas. Peamine küsimus siiski selles, et kas ma peaksin üldse hoolima taolistest juhtumistest, kui puuduvad negatiivsed tagajärjed ja ainuke tegur, mis kerget ärevust tekitab on see, et sümptomid meenutavad mingit vaimuhaigust. Kas tegemist on vaimuhaigusega, kui mina ise ja keegi minu kõrval selle tagajärjel ei kannata ja kas peaksin igaks juhuks ikkagi pöörduma arsti poole, kuna kuulun riskigruppi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Diagnoosi paneb psühhiaater.
Ennast jälgides võib näha-tunda nii mõndagi, aga see ei ole veel vaimuhäire.
Enesejälgimine vajab kogemust, veelgi suuremat teoreetilist ja praktilist kogemust vajab haiguse diagnoosimine, ka bipolaarse häire diagnoosimine.
Kui kõhklused-kahtlused püsivad ja tervislike eluviiside rakendamisel ei taandu, siis tark pöördub tohtri poole.
Suits on hea kala suitsetamiseks (siis on lepapuu suitsu vaja), kopsuvähi taimelava priitahtlikult küll ei maksaks suurendada. Tossutaja ei ole tavaliselt ka spordimees ja seega isiku tervis ohutegurite suhtes veelgi nõrgem. Ja siit siis koorubki välja sepp - oma õnnetuse või siis õnne sepistaja.
OK! Ole karske!
Jüri O.-M. Ennet