Depressioon 11.06.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on elu jooksul palju kordi depressioon olnud (ei ole küll kordagi arsti pooe pöördunud sellega). Varem esines tihti ka nn must auk - enesetapumõtted, veendumus, et minu elul ei ole mingit mõtet ja kellelgi pole põhjust minust hoolida.
Peale teise lapse sündimist - kellega olen kahekesi ja see oli teada algusest peale, kui sain aru, et olen rase - ei ole mul miuta auku olnud enam niipea kui olin võimeline temaga suhtlema.
Olen lugenud erinevaid eneseabi raamatuid ja tegelen järjekindlalt eneseanalüüsiga - isegi liialt - selleks, et näha end kõrvalt ja vabaneda valest suhtumisest erinevatesse elu aspektidesse.
See, et mul musta auku enam ei esine, on põhimõtteliselt arusaadav - ma ei ole enam täiesti üksi ja pealegi on laps põhjus, miks ma ei saa endale lubada liigsesse enesehaletsusse ja enesehävituslikku suhtumisse langemist - keegi vajab mind.
Mul on perioode kui enamik aega olen rahul ja suudan end kurbusest, närvilisusest ja rahulolematusest üsna kiirelt välja saada.
Aga viimasel ajal on tõenäoliselt järjest süvenev majanduskriis - minu isiklik ja üleüldine, mitte see, millest räägitakse, et majandus paraneb jne vaid üksikisikut mõjutav ehk siis palgad on langenud üleüldise majanduskriisi saabudes 2008ndal aastal ja praegune palgatõus ei jõua järgi isegi endistele hindadele, rääkimata hetke hindadest - minu iskilik majanduskriis siis, kus ma pooltel kuudel aastas vajan vaid vähest kõrvalist abi (mul on üks sõber, kes vajadusel aitab, kuigi tal ka endal pole suur tulu, aga üksikuna tal on väiksemad väljaminekud) ja pooltel ei jätku mu palgast isegi vältimatute maksude maksmiseks. See on tekitanud tunde, et ma ei ole enam ise võimeline depressioonist välja tulema.
Olen pidevalt väsinud, ma ei jaksa kodu korras hoida, mind ei huvita suhtlemine, ma ei salli oma tööd (olen klienditeenindaja ja kliendid tihtipeale, iga päev korduvalt, karjuvad mu peale asjade pärast, milles mul isiklikult pole mingit osa ja ei lase end isegi aidata, milles ma saaks, lihtsalt elavad end minu peale välja).
See nädal ajab mind juba pidevalt nutma.
Lugesin depressiooni tundemärkidest ja ma arvan, et ma ei ole pidevalt väga kurb. Põhiliselt olen pigem kriitilisem, ükskõiksem ja kohati õelam kui normaalne.
Söögiisu on mingil määral vähenenud, aga see on minu puhul kevaditi üsna tavaline.
Uni mind ei aita väsimuses, ärkan korduvalt öösiti, aga kuna olen pidevalt nii väsinud, siis üldiselt jään kohe uuesti magama. Une ootamine on viimasel ajal pigem vähenenud, kuigi seda ikka esineb, et mõtted keerlevad peas ja ei saa uinutud. Hommikul on tunne, et magaks veel lõpmatuseni, iiveldab ja keha on nagu läbiklopitud. Peab tööle minema - masendav.
Nagu juba öeldud, väldin suhtlemist.
Hiljuti hakaksin uuesti suhtlema paari lapse lasteaiakaaslase emmedega.
Üks neist hakkas mind vältima, sest ma olevat liiga kriitiline ja solvav...

Mul on porfüüria - tuvastatud aastal 2001 - mis tekitab stressi korral selja- ja kõhuvalusid, igasugused muud haigused üldjuhul toovad porfüüriasümptomid välja. Viimasel ajal mul pole neid valusid eriti olnud. Seega, tegemist pole lihtsalt stressiga, ütleb minu loogika...
See-eest on mul süvenenud migreenihood, mis algasid umbes kaks aastat tagasi. Algselt paar korda kuus ja arst juhtis mu tähelepanu sellele, et need on ilmselt hormonaalse tasakaaluga ehk siis menstruatsioonitsükliga seotud.
Vimmastel kuudel on migreenihood pikenenud - endise 24 tunni asemel võib hoog kesta kauem, vahel ka lühemat aega, aga sama intensiivselt - ajab oksele ja kodeiiniga tabletid aitavad seda vähendada, tagaplaanile suruda, aga ei võta valu ära. Tavalised valuvaigistid ei aita ka suuremates kogustes.
Ja neid võib mõnel kuul olla mitu korda nädalas.

Ma ilmselt vajan antidepressante, kuigi olen siiani olnud seda meelt, et ainult inimene ise saab end aidata. Olen ikka veel samal arvamusel, aga kui inimene ei ole enam võimeline midagi nägema, mõtlema, tegema, sest ei jaksa lihtsalt, siis rohud võivada aidata ennast aidata.

Ma ei tea, kas sellel pöördumisel oli mingi mõte või peaks lihtsalt aja kinni panema psühhiaatrile. Aga mul on tõrge inimestega otse suhtlemise suhtes, mul on foobia helistamise suhtes - kõnekeskuses töötamine on seda parandanud, aga ma ikka väldin inimestele helistamist.
Äkki oskate mind aidata, veenda...midagi uut välja pakkuda, mida ma ise pole osanud näha?
Tänud

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Julgus ja õigus puhata on esimene ja olulisim.
Öösel ja ka puhkehetked päeval. Nädalavahetustel päevaseid puhkehetki olgu rohkem - selleks on õigus. Enne und seda diazepam rohtu võtta ja annus olgu selline, et pärast uimane ei ole. Seega - annusega mängida, leida sobilik annuse suurus. Apteegist rahustavat teed, aga põhiline rahustaja on seejuures soe-kuum jook. Rahustab ka soe-kuum (organism ütleb sobiliku temperatuuri) dušš või vann. Võimalusel küsida töölt mõned vabad päevad, mõistlik ülemus võimaldab.
Psühhiaatri jutul käige ka ära.
Teile sobilikud eneseabivõtted on väga head. Minu Palve-meditatsioon rahustab, aitab peavalude vastu. Teha omas-meeldivas tempos ja kordade arvus (3-5-7). Jälgi enesetunnet.
Une arvelt ei võta.
Tegevusi koos lapsega,
Saate hakkama!
Elasid Esivanemad saksa, taani, vene, rootsi jt ikked-rõhumised üle, siis elame ka praegused.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

depressioon

Tere,kui depressioon on esimest korda ja ennem olin väga optimistlik ja elurôômus,kas saan peale ravi jâlle endiseks? Ja kas depressioon on selline haigus,mis ei kesta terve elu ja ajaga paraneks ka ise,ilma ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Loomulikult, kõik saab korda.
Jällegi kordan - tabletid on vaid umbes kümnendik kodu ravist, vajalikud on ka muu - harjutused ja nn uued prilllid (uus hoiak e uus eluviis).
vt seda ristkülik-diagonaaliga ...

Loe edasi

Eesti ja depressioon

Kirjutan lühikest uurimustööd depressioonist ja sooviksin Teilt paluda väikest kommentaari, mis on eestlaste hulgas suurimad depressiooni põhjustajad ja kui suurt hulka meie inimestest see kole haigus ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Iga inimene on omaette unikaalne ja ainulaadne e eelsoodumus depressiooniks on inimestel erinev.
2) Iga inimene elab keskkonnas ja see keskkond mõjutab nii meeleolu plusse kui ka miinuseid.
Loe edasi

Depressioon ja krooniline tonsilliit

Tere!

Ütelge palun, kas krooniline tonsilliit võib põhjustada depressiooni?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Deoressioon võib olla omaette haigus (nosoloogiline ühik),
depressioon võib kaasneda mitmete psüühikahäiretega,

depressioon võib Kaasneda ja kaasneb mitmete somaatiliste (kehaliste) ...

Loe edasi

Varjatud sügav depressioon

Ma olen 14-aastase poja ema, tunnen tema pärast muret. Ta ei käi koolis ja mõtleb igasuguseid vabandusi välja, et miks ta koolis ei käi. Oleme käinud lastetugikeskuses psühholoogi juures ja talle pandi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kindlasti minna lastepsühhiaatri vastuvõtule (seal ka kliiniline psühholoog). Nemad uurivad üheskoos ja soovitavad siis ravi küsimustes ja muus valdkonnas.
Üleväsimus, depressioon, arengu-probleemid, ...

Loe edasi

Aidake!

Depressioon, suhtesõltuvus, madal enesehinnang jne. Kardan hulluks minemist. Kas saaks jutule tulla?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tel 56 463 830 ja lepime ajas kokku.
Igast murest saab üle!
Tervitades,
Jüri O.-M: Ennet

Loe edasi

depressioon.

Selline küsimus, et kas depressiooni sümptonmid võivad muunududa millekski muuks ka aja pikku, kui depressiooni ei ravita?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ikka ravida. Selleks ju palju võimalusi. Depressioon on ravitav.
Ravimata asjad muutuvad krooniliseks, ka depressioon. On olemas korduv depressioon.
Rõõmsameelne olla on Kurvameelsest parem, ...

Loe edasi

diagnoos

Tere!Mida tähendab lahtiseletatult diagnoos F-33,1?Tänan.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Korduv depressioon.
Soovitused nagu tavalise depressiivse episoodi korral. Rohi, harjutused, uus hoiak e "uued prillid." printsiibi rakendamine.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet ...

Loe edasi

depressiooni diagnoos

Tere.
Palun selgitage, mida tähendab selline diagnoos nagu "vitaalne depressioon".
Ette tänades
T.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Vitaalne - eluline-, elupuhune, elujõuline. Seega siis - "lopsakas", elujõuline, tugev, ... depressioon.
Kust selline kaunistermin saadud?
Aga ega nimi ei riku häiret - ravida ja sellega ...

Loe edasi

depressioon

kas depressiooni on võimalik ravida alternatiivsete vahenditega(valgusravi,
massaaz jms?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui ristkülikule joonistada diagonaal, siis saame kaks kolmnurka. Kui nüüd mööda seda diagonaali e hüpotenuusi mööda liikuda, siis üks kolmnurkadest väheneb (tervis) ja teine kolmnurk siis "pakseneb" (depressioon). ...

Loe edasi

depressioon

kas depressioon võib ise ka üle minna, või tuleb seda kindlasti ravida?

A

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Depressioon võib olla kerge norutunne, .... ja isegi selline, et eluisu kaob ning Inimene otsib Kõiksusega igavest ühendust.
Mis on põhjuseks? Millisel määral segab-häirib praegust elu-olu? Mida ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: