Alkoholism ja depressioon 13.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem puudutab mulle väga lähedasi inimesi (mees 43aastane ja naine 42aastane) ja tahaks neid aidata, kuid ma ei tea, kuidas, olen nendega rääkinud, nad soovivad ise ka abi, kuid siiani midagi ette võtnud ei ole...
Peamine probleem seisneb selles, et nad ei suuda omavahel rääkida nii, et nad üksteisest mööda ei räägiks, tagajärg on siis selline, et mees tarbib alkoholi (iga päev keskmiselt 3-6 pudelit õlut) ning saab sellest piisavalt julgust, et hakata rääkima probleemist (mees on väga kinnine inimene), kuid naine ei räägi ja kasutab mehe joomist ettekäändena, et ei peaks rääkima, siis algab suur tüli (nädalas vähemalt üks kord, viimasel ajal isegi 4-5 korda nädalas), mis lõppeb siis lausega "ma poon ennast üles" või isegi üksteisele kallale minekuga.
Nad haaravad oma tülidesse ka teisi inimesi (alustades perekonna liikmetest ja lõpetades võhivõõraste inimestega).
Olen nende mõlemaga omaette rääkinud, kuid üks räägib ühte ja teine teist- saa siis aru, kummal õigus.
Paar aastat tagasi sai neil avatud oma firma – baar (naine töötab baaris, kuid mehel on firma kõrvalt ka teine töö, kus ta käib E-R) mis on ka igas tülis üles võetud. Mehele baar ei meeldi (baar sai avatud, kuna naisele see mõte meeldis ja mees tahtis naisele meele järele olla), kuna naine on enamiku ajast seal tööl ja peale tööpäeva toob töö ja mured koju kaasa (firmal ei lähe kuigi hästi). Sellest on tingitud ka mehe depressioon (mida ta ise tunnistab), kuna ta peab üleval pidama nii firmat kui ka peret (mehel on seoses maja ostuga suur pangalaen). Naine keeldub paremast töökohast (Mees on kasutanud oma tutvusi ning leidnud naisele hea töökoha mitmeid kordi, kuid naine on keeldunud nendest), sest praegune töö baaris annab talle vabal valikul töögraafiku, näide: Mees töötab oma ametlikult töökohal E-R ja ees peaks olema ootamas nädalavahetus, mis tähendaks puhkust tööst, kuid neil see nii ei ole, Mees veedab oma nädalavahetused baaris, asendades oma naist. Naine veedab oma vaba aja sõpradega (Mis tähendab pidutsemist), mis omakorda häirib meest, kuna ta töötab 7 päeva nädalas (Samas tahaks ta ise oma naisega aega veeta, kuid naisele ei paku see huvi ja oma käikudest ei pea vajalikuks mehele rääkida). Koos on nad elanud ~5-6aastat, sellest abielus on olnud natuke üle kahe aasta. Ühiseid lapsi ei ole, kuid mõlemal on eelnevatest suhetest lapsed (olukorra teeb raskemaks see, et naise lapsed on asunud "ema poolele", kuid samas mehe lapsed on "erapooletud").
Loodan, et saite piisava ülevaate ja oskate anda mingit nõu või abi nende aitamiseks!
Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleemid mõlemil, ühel rohkem alkoholismi, teisel rohkem pingeid-stressi. Psühhiaater aitab rohtudega, muu tuleb ise korraldada. Iseeneslikult midagi paremaks ei lähe. Vaja on ennast muuta, lõõgastumine ilma alkota. Sajad "padu"-tarbijad on karskuse teele läinud ja jäänud! Seega - on võimalik. Suutsid nemad, suudavad ka meie Mees ja Naine.
Kannatlikkust ja tegusid!
Jüri O.-M. Ennet