Narkomaaniast lapsele 14.01.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Andke nõu, kuidas seletada 8- ja 5-aastasele tüdrukule, mis on narkomaania ( küsimused juba päevakorral ). Lapsed teavad, et tabletid, süstlad jne on ohtlikud ja ühtegi neist ei tohi ei puutuda ega ise sisse võtta. Kas olen teinud valesti, kui räägin neile kõige hullematest tagajärgedest ( AIDS, maksahaigused, mõistuse kadumine )?

Sama alkoholismi ja suitsetamise kohta. Mu enda isa sai suitsetamise ja alkoholi liigtarbimise tagajärjel nii kõrivähi kui maksatsirroosi. Kui lapsed küsisid, miks vanaisal selline haigus oli ( kõri eemaldati ja ta ei saanud enam rääkida, maksatsirroosi lõppfaas oli ka jube ), siis vastasingi - sest vanaisa suitsetas ja võttis napsu liiga palju.

Nüüd on hakanud kahtluseuss mind närima - äkki olen kõige kohta liiga koledat juttu rääkinud? Ma ei oleks osanud ka muud midagi välja mõelda. Ega sellest nüüd lastele mingit jama ei tule?

Kuidas arvate Teie?

Aitäh.

Kristel

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!

Ennetava töö tegemine on keeruline ja vaieldav teema.Millal on õige aeg ja kas üldse see tulemusi annab?.Raske midagi tõestada.

Isiklikult arvan,et siiski võimalikult varakult tuleb hakata negatiivseid hoiakuid kujundama,kuid mitte väga äärmuslikult ja pealesuruvalt, sest õrnema psüühikaga lapsele võib põhjustada hirmusid jt probleeme.Minu arvates võiksid narkovastast tööd juba Teletupsud teha tasapisi.Tänapäeval alustatakse mõnuainetega varakult ja puberiteedieas on juba hiljavõitu,sest siis on omaealiste arvamus palju autoriteetsem kui "lubjaka" jutt.

Samas ma aga kahtlen,kas oma lähedase pereliikme pidev rõhutamine negatiivse näitena on ikka parem variant nii noores eas lapsele.Milline mälestus fikseerub tal? Ei julge prognoosida.Ehk otsida negatiivseid näiteid kaugemalt. .Eelkooliealistele soovitaksin siiski mitte väga intensiivset

ajurünnakut.Kindlasti tuleb arvestada lapse psüühika iseärasustega ja seda teavad kõige paremini vanemad.

Keeruline küsimus ja ilmselt laste psühholoogid oleksid pädevamad.

lugupidamisega

J.Mumma