Šokk pärast vargust 15.08.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Langesin reedel, 13.08 varguse ohvriks. Nüüd ei ole mul enam seljakotti, milles oli minu väga hea fotokas ja rahakott koos dokumentidega. Väga kurb on. Dokumendid saan uued teha ja juhiloa vahetus oleks nagunii olnud järgmisel aastal, aga moraalne kahju on jube. Pea kipub valutama ja ega öine uni ka hea ei ole. Ema juba pahandas, et nüüd on sellest 2 päeva läbi, et ma peaksin sellest olema juba üle saanud. Kas ma olen kuidagi imelik, kui mul ei lähe see muserdatud tunne nii kiiresti üle? Ma nutnud ei olegi, olen nagu stressis, söögiisu on väiksem kui muidu ja pinges on olla. Midagi osta ka ei saa, sest uut pangakaarti ju ka ei ole veel. Ema ütles, et ta ei viitsi enam kuulata, kui ma sellel teemal (k.a uute dokumentide tegemise teemal) arutlen, et ta on sellest teemast juba väsinud. Mina aga tunnen, et mul hakkab natukegi kergem, kui saan kellegagi rääkida ning oma muret jagada. Kuidas end aidata, et ma sellest šokist kiiremini saaksin üle? Ma veel ikka loodan, et saan mõne seljakotis olnud asja tagasi...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pakistanis on mitmed miljonid turvavete tõttu kodudest minema "voolutatud", Afganistanis ja Palestiinas käib karm "rahuvõitlus" - surnuid ei jõua varsti enam kokku lugedagi. Guantanamos on üle 800 mehe juba pikki aastaid "üle kuulatud" ja neli(!) isegi juba kohtu alla antud (nemad on peale selliseid "ülekuulamisi" juba end ka süüdi tunnistanud).
Seljakoti saab uue, Guantanamo üleelamisi jt katastroofe ei saa iialgi unustada - psühhoinvaliidiks jääb inimene surmani.
Kõik on suhteline. Külmale maale "minnes" jäid paljud-paljud "seljakotid" kadunuks...
Küll nn karma-seadus asjad paika paneb.
Emal on elutarkust ja teda tasub kuulata.
Ja nüüd olete seljakoti-kogemuse võrra targem, saate oma väärtusteskaalat korrigeerida, enda hingeelu korrigeerida.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet