Kuidas saavutada kontroll iseenda üle? 22.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Elasin 18 aastat koos oma isaga, kellel oli alkoholiga tõsiseid probleeme. Ta ei valinud vahendeid oma tahtmise saamiseks. Ta tahtis, et ma teda kardaks ja "nautis" seda, kui sai mulle halvasti öelda, mind mõnitada. Talle "meeldis", kui ma nutsin ja olin endast väljas. Tema käitumine tekitas mulle madala enesehinnangu ja selle, et ärritun teiste inimeste peale peaagu ilma põhjuseta. 2008. aasta oli minu senise elu kõige rängem, aprillis suri minu vanaisa ja juunis viskas isa mu kodust välja, ähvardades mu elu põrguks teha, kui ma ära ei lähe. Kodust lahkumine oli mingis mõttes pääsemine, aga samas tundsin, et olen kaotanud ka oma ema, kellega mul olid alati väga head suhted. Praegu ei oska ma temast "lahti lasta", tahan, et ta oleks võimalikult palju minuga ja ainult minuga. Lisaks sellele, nüüd, rohkem kui pool aastat hiljem, tunnen, et olen muutunud oma isa sarnaseks. Ma lihtsalt pean teatud asjade puhul oma tahtmise saama ja kui ei saa, lähen endast välja ja hakkan kas karjuma või nutma. Igapäevaelus ma lihtsalt ärritun kergesti ja ütlen halvasti inimestele, keda ma tegelikult armastan. Samas olen ka üliemotsionaalne ja kord päevas nutta, millegi suhteliselt tähtsusetu asja pärast, pole minu jaoks midagi ebatavalist. Ainus põhjus, miks elasin 2008nda aasta üle, on minu poiss-sõber, kes oli mulle toeks. Nüüd ütleb tema, et ei jõua enam minu hüsteeria- ja vihahooge taluda.

Mul tuleb muutuda. Ma ei taha haiget teha inimestele, kellest ma hoolin. Aga ma tunnen, et ei oska ennast kontrollida. Mida peaksin tegema?

Lugupidamisega,
S. K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Reegel lihtne: terves kehas terve tundeelu. Alustada kehast, keha kontrolli alla ja sellest (kehast) rõõmu tunda. Ja siis.. Kehaline hoiak annab ka vaimse hoiaku vundamendi. Sirgelt, uhkelt, enesekindlalt, kuninglikult.
Psühhoregulatsioon - maandab liigsed pinged, õpetab enda psüühikat juhtima.
Jutu ja emotsioonide näitamise skaala muuta kaheselt skaalalt (negatiivne-positiivne) absoluutskaalaks (nagu Kelvini temperatuur). Seega on vaid nullist ülenev positiivne: väike positiivne, suurem ja veelgi suurem (negatiivset absoluutskaalal ei ole) ja seda siis nii enda kui ka sõbra, vanemate jt. suhtes kasutada. Kiites oma Noormeest kiidad ju ennast jne.
Toredat absoluut-skaala omaksvõttu ja kasutamist!
Et asjad paremaks läheksid, siis on vaja midagi muuta. Muuta endas ja enda suhtumistes.
Austa ennast nagu Jumal-Taarat ja siis teisi nagu iseennast. Ainult see, kes ennast austab, suudab ka teistele seda austust pakkuda.
Head muutumist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Une pealt seksuaalne ära kasutamine

Tere, minul on selline probleem, et mind kasutati une ajal ära. Nimelt olime sõpradega lõbusalt koos, pidutsesime, pruukisime alkoholi. Pärast olin küll päris napsine ja läksin magama. Ärkasin üles siis, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Süüdistada ei ole kedagi vaja, järeldusi on vaja ja elus edasi minna.
1) kontroll, et mikroobi-haigust pakutud ei ole,
2) alkoholi suhtes teised "mõõdud", et asi kontrolli alt ena kunagi ...

Loe edasi

Somatisatsioonihäire

Tere!
Kannatan selle häire all juba pikki aastaid. Ravitulemusena, õigemini enda halva mõttetöö tõttu langesin rahustisõltuvusse (Valocordin-diazepam, Diazepeks, Hypnogen). Juunikuus tuleb mul terve ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1. Kerged annused neuroleptikumi. Psühhiaatrilt.
2. Minu Palve-Meditatsioon. Iga päev paar korda.
3. Kerged füüsilised (sportlikud) harjutused. Mitte liialdada, rõõmuga.
4. Enesekoolitamise/-treenimise/-muutmise ...

Loe edasi

Mis see on,mis teha,kui ise toime ei tule enam?

Tegin paar testi internetis ja vastuseks sain seda, et pean pöörduma psühoterapeudi juurde. Algul ei vütnud seda tüsiselt. Müne aja pärast töökaaslane ütles et ma olen täielikus stressis ja peaksin kiiremas ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kaebdusi väääääääga palju, terve meditsiini-vademecumi jagu. Kohtuge psühhiaatriga ja 9/10 saate kohe maha jätta ja ülejäänud 1/10-ga on siis vaja veidi ühiselt tegeleda.
Tervislikud eluviisid on ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: