keskendumishäire, voolavad mõtted 29.12.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 24a M.
2 nädalat tagasi tungiti mulle kallale ja sain ajuvapustuse, kuid kompuuteruuring midagi ei näidanud.
Enne seda oli väga pingeline periood kuna käisin HIV testil ja nooremana tehtud rumalused andsid alust muretsemiseks. Võtsin testi vastuse ootamise ajal immovanet kuna muidu poleks magada saanud. Sellega sai kõik korda, peale vastuse saamsit, et kõik on korras lõpetasin immovane võtmise kohe.

Igatahes peale kallaletungi (millega kaasnes ka mälukaotus) ei ole suutnud enam ennast normaalselt tunda. Esimesel päeval tööle ei läinud, siis 3 päeva käisin poole kohaga ja siis käisin arsti juures kuna peas oli tugev surve ja pea valutas samuti väga. Jäin haiguslehele. Kompuuteruuring näitas et ajuverevalumeid ei ole.
Igatahes nüüd on möödas ca 2 nädalat ja iga päev on pool ajast selline tunne nagu viibiks kuskil eemal. Kurgus on surve aga mitte väga tugevja mitte pidev. Ühel õhtul hakkasid hambad värisema ja ei tulnud und - võtsin immovanet kuna lausa vihastasin enda peale - et ei suuda enam omi mõtteid kontrollida - tundus nagu sureksin ära.
Järgmisel ööl enam ei tahtnud võtta kuna vahepeal oli korraks parem aga siis terve öö peas lendasid erinevad mõtted justkui üksteise järel ja seosetult - tundus nagu magaksin aga samas olin ka ärkvel. Kui silmad avasin hakkas korraks parem - tundus nagu oleksin ikka oma mõtete peremees.
Kõige imelikum on see, et ma ei suuda nagu asjadest enam õigesti aru saada. Keskendumine on väga häiritud - kardan, et kui tööle naasen ei saa enam hakkama kuna kõika asjad võtavad mitu korda rohkem aega ja peas on selline imelik surin.
Öösel eriti magada ei saa ka enam. Olen hakanud lugema igasuguseid artikleid kunsti jms kohta, mis varem väga huvi ei pakkunud, vahel tundub nagu ei tahakski enam tööle tagasi minna. Samas on pangalaen ja kodu ja tüdruksõber, millest ei tahaks ilma jääda.
Kas on põhjust väga muretseda, või on see normaalne, et peale traumat sellised jamad on. Perearst arvas, et see mul psühholoogiline rohkem. K Lugesin wikist skisofreenia kohta - vahepeal tekib hirm selle ees. Kaotan nagu kontolli oma mõtete üle. Loodan siiski, et nii asi ei ole.

Pingutades saan oma asjad tehtud ja suudan suhelda aga midagi on valesti.

Olen nooremana ka nädalavahetustel palju pidutsenud ja ennast mürgitanud (alkohol, ecsatsy, kokaiin) aga probleeme pole olnud (kool, töö jms alati korras, ka naisega on suhted ok) Mõnda aega enam midagi peale alkoholi ei ole võtnud.
Korra on esinenud paanikaatakk, abi sain wismari haiglast. (rahustav süst, pärast kõik ok. tuli peale alkoholi joomist)

Mida soovitate ette võtta?

Need Teie harjutused, millest siin palju juttu ("uued prillid" jms.), kus need leiab?
Vastuvõtule?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Konkreetse trauma järgselt võib lühemalt või veidi kestvamalt olla neid häireid. (F07.2). See sündroom tekib pärast peatraumat (harilikult teadvuse kaotusega) ja sisaldab mitmesuguseid sümptomeid: peavalud, väsitatavus, ärrituvus, kontsentratsioonivõime ja vaimsete ülesannete sooritamise raskused, mälu nõrgenemine, insomnia (unehäire), alanenud tolerants stressi, emotsionaalsete ärrituste või alkoholi suhtes jne.
Vaja: 1) absoluutne alko-keeld, ka õlu, 2) une-puhkerežiim korda, 3) Jalutuskäigud ja minu harjutus (vt eelnevatest vastustest otsinguga - Enneti Palve), 4) annaksin arstirohtu Fluanxol 1mg tabl. (1-2 tabl. hommikul).
"Uued prillid" - vt. ka otsinguga eelnevaist vastustest.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet