Paanikahood, ärevus ja stress 09.10.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Vaevlan paanikahoogude, ärevuse, stressi, keskendumishäire ja kes teab veel mille käes. Aasta aega tagasi sattusin haiglasse seoses sellega, et mu süda peksis kiiresti ja tugevalt kui tulin peale festivali koju. Kuu aega enne seda oli sarnane tunne ükskord veel juhtunud aga see läks üle. Arvasin mõlemal korral, et saan infarkti või siis süda jääb seisma kuna mõlemal ööl tarvitasin narkootikume (ecstasy, amfetamiin). Haiglas öeldi, et olen lihtsalt kõvasti pidutsenud ja midagi hullu pole, lihtsalt pean rahulikult võtma ja elu plaani järgi elama nagu normaalne oleks ja kuna ei uuritud narkootikumide kohta ja ma ise ka ei rääkinud siis keegi midagi ei kahtlustanud. Kuna mulle mingeid uuringuid peale EKG ei tehtud siis jäin endale kindlaks, et mul ikka on midagi südamega viga ( olen ka super ülemõtleja tervise suhtes). Peale seda põhimõtteliselt aasta aega järjest on mu süda tuksunud nii tugevalt ja ebamugavalt et ei saa rahulikult ollagi. Vahepeal see kadus ja siis ma ei pööranud tähelepanu sellele enam kui probleemile. Kuna ma lõpetasin täpselt aasta aega tagasi kanepi tarbimise (tarbisin umbes 1,5 aastat) ja kõik muud asjad ära ning alates sellest perioodist longi mu elu peapeale pööratud olnud. Asi sai uue pöörde kui 2 nädalat tagasi tuli siis veel endale teadmatu paanikahoog ja süda läks täiesti rütmist välja. Selle tõttu tehti ka lõpuks uuringud ja tuli välja et südamega midagi viga ei ole ja kõik on peas kinni.
Asi kordus vahepeal kui olin kinos ja see tekkis ja läks jälle sama hulluks. Ja siis toimus see kestvalt kaks päeva kuni läksime emosse sest ei saanud enam normaalselt olla. Emos arst kirjutas xanaxit kuni psühhiaatri vastuvõtuni aga seda ma ei võtnud sest olen nii vastu nendele ja kuidagi arsti rahulik nõuanne rahustas mu maha. Ja nüüd saingi aru et kõik see südamepekslemine ongi ärevusest, hirmudest ja paanikahoogudest tingitud ja et see on mul kestnud juba nii kaua kooskõlas hullu stressiga. Asi on nüüd läinud aina hullemaks. Kuna mul on terve elu olnud keskendumishäire aga sellega midagi ettevõtnud ei ole siis see läheb ka minu arust aina hullemaks. Juba väiksena ei saanud koolipingis kaua paigal istutud. Nüüd ei saa lihtsalt õppida ja uute plaanide tegemine valmistab jubedalt raskusi. Kui pimedaks läheb siis olen ka paranoiline, arvan et keegi vaatab jne. Aga see koguaeg ei ole. See tulebki nagu tõusud ja mõõnad. Väiksena nägin luupainajaid ja ei julgenud kunagi magada ja arvasin et keegi tahab alati mind kätte saada siis tänu sellele on vist nüüd kujunenud välja ka uinumisprobleem ja mingitsorti paranoia. Otseselt luupainajaid hetkel ei näe aga lihtsalt enne magamajäämist on raske ja vahepeal uinun näiteks paar tundi. Kuna terve lapsepõlve on olnud emaga suured tülid ja mõlemad oleme endast väga väga välja läinud ja siis jälle leppinud- jällegi nagu tõusud ja mõõnad. Kuna hakkasin alles nüüd mineviku peale mõtlema siis on kindlasti veel nii palju lisafaktoreid mis võivad praegust seisundit põhjustada. On ka palju sundtegevusi, näiteks vaatan aknast välja enne magamaminekut ja katsun ust mitu korda, olen ka koguaeg stressanud ja näppinud oma juuksepiiri seoses juusteväljalangemisega teatud kohast ja sellega kaasneb juuksejuure valu. Aeg ajalt mul kõik ununeb ja elu on jälle hea ning siis ma ei tegele sellega, kuid mõtlen kõigest üle ja stressan koguaeg ja igapäev seda endale teadvustamata( nt kas mul on ajuga midagi viga).

Küsimus ongi, et mida teha?

Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alustuseks teooriat e enda üldist häälestust.
Kui inimesel on kaebusi, siis peab ta rõõmu tundma, et organism on olulise signaali andnud, signaali – midagi on vaja muuta enda hingeelus, meelteilmas e psüühikas, somaatilises e kehalises tegevuses või siis sotsiaalses elukorralduses.
Loomulikult on vaja siis muuta ka vaimusfääri e eluviisi ja väärtushinnanguid.
Kui valgusfooris on punane, siis me ju ka peaksime rõõmsad olema, et vajaliku teate saime, et samal viisil edasi ei kihuta.
Seega: rõõm infost, leida lahendused (ise või spetsialisti abiga) ja tegutseda. Seda kõike – Rõõmuga.

Terveks ei tee ei psühhiaater ega psühholoog - nemad annavad juhiseid, psühhiaater ka arstirohtu - terveks teeb ennast harjutustega ikka igaüks ise.
Nagu sportlane - treener annab juhiseid, harjutusi peab sportlane ikka ise tegema.
Rõõmsameelset harjutamist!

Alustuseks - uni korda, õige töö ja puhkerežiim ning siis pingetest vabanemise harjutused.
Vajame tervislikku puhkust: öist rahulikku und, nädalalõpu vabu päevi ning töö-/õpiaasta puhkust, et siis üksmeelel tegutsedes Indiviid, Rahvas ja Riik areneksid
Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve, biblioteraapiline võte jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Sobilik enne und ja mitmed korrad ka päeval, et pingeist vabaneda, aju verevarustust parnadada, aju töövõimet parandada, rahuneda, rõõmsameelne olla.

Apteegi vabamüügis on Melatoniin - hea und soodustav vahend. Võtta enne und.
Iga tera tervise varasalve on kauks.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Ärevus ja luuvalud

Kas ärevusega võivad kaasneda erinevad luuvalud? Mul valutavad vahepeal nii käed kui jalad kui pea ja selg.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevus ja stress mõjutab nn luuvalusid ja teisi valusid, millest kirjutasid.
Ärevusest ja stressis saad vabaneda - korralik uni, jalutuskäigud, rahustavad harjutused, (Vt otsinguga Enneti palve ...

Loe edasi

Ärevus/paanikahood

Tere

Mure 9 aastase pojaga.
Esimesed märgid ärevusest olid juba 3 aastaselt.Ilmusid peale haigust(kartis süüa ja oksendamist)
Sai kàidud psühholoogi juures ja ei süvenenud vaid ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Laste psühhiaatri jutul käige ikkagi ära - saab selgust ja ravi täpsustada.
Enda rahustamise võtted-harjutused - vt varasemad soovitused.
Poeg ja teie ise ka tehke "lapse siputamise" harjutust: ...

Loe edasi

Stress, ärevus, paanikahood

Kuidas tulla toime kui kõik on peas juba nii katki et tekivad mõtted et mu elul pole väärtust ja et kõigil on ilma minuta parem.

Mul on 4 a laps. Kõik sai alguse kui lapse isa kasutas vägivalda ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Uni - apteegi vabamüügis on saadaval Melatoniin.
Soojad joogid (teed) sobilikud - jätkata.
Uus elukaaslane - talle selgitada, et lapse ja Teie huvides, kogu praeguse seltskonna huvides, on ...

Loe edasi

Seksuaalteemalised foobiad

Tere! Kas psühhiaatri juurde võiks pöörduda ,kui foobia on seotud seksuaalprobleemiga?

Lugupidamisega

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Võib küll.
Parem variand on seksuoloog. Pöörduge dr Imre Rammul´i poole - ta nii psühhiaater kui ka seksuoloog.
Foobiate valdkonna soovitusi - vt. otsinguga varasemaid soovitusi: ärevus, ...

Loe edasi

Paanikahood

Ärevus ja paanikahood algasid mul 4 kuud tagasi. Hakkasin võtma Cipralexi 1 tbl päevas. Võtsin neid kokku 2 kuud. Enesetunne läks paremaks. Igapäevane ärevus kadus.
Siis pöördusin teie poole ja te ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Praegu terve tabletikene, harjutusi ka päeval-õhtul teha, Yoga-harjutused on head.
Iga muutus vajab aega, aega vajab ka organismi häälestamine uuele kvaliteedile.
Tervisemaja soovitustest ...

Loe edasi

Meeletu hirm, ärevus

Tere
Paanikahood algasid esimest korda 12 a tagasi. Tõenäoliselt vallandas selle tookord keskkooli lõpueksamid ja oma poisist lahku minek ühel ajal, mis paanikahoogudena vallandusid mõne kuu pärast. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

AD on hea, seda hommikul jätkata, Xanax mängust välja jätta. Õhtul lisaksin mitte unerohtu, aga und soodustavat AD-d - Remeron (annusega mängida, leida sobiv und soodustav annus).
Psühhoregulatsioon ...

Loe edasi

Ärevus ja paanikahood

Mida teha, kui ma ei saa kodust väljas käia? Igas rahvarohkes kohas on selline tunne, et kohe minestan ära, kodus pole nii hull asi. Ärevus on kogu aeg sees, süda peksab kiiresti ja õhku nagu jääb väheks. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevushäire! Psühhiaatri jutule. vt. varasemaid soovitusi. Harjutused on olulised, tabletist üksi ei piisa. Harjutusi saab kohe tegema hakata. Alustuseks minu Palve-Meditatsiooni harjutus.
Parimat ...

Loe edasi

Paanikahood

Tere!
Viimase kolme kuu jooksul olen ma kogenud kahel korral paanikahoogu. Need pole olnud väga tugevad. Paanikahoogude ajal kogen ma suurt hirmu ja ärevust (kardan, et lähen hulluks või saan surma), ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Stress, depressioon, paanikahood. Need kom on eraldiesinevad ja võivad ka ahelana edeneda: pinged-meeleolulangus-paanika. Kui vabastad end kahest esimesest, siis oled suure tõenäosusega ka kolmandast vaevast ...

Loe edasi

pea kuminad

pea kumiseb nagu mängiks keegi kastanjettidega ja siis hakkab kurgus pitsitus tunne. ajab ka nutma

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Võimalusi mitmeid. Vererõht, ärevus, stress, depressioon, magamatus jne.
Tohtri jutule ja saate abi.
Terves kehas terved tunded. Alustada kehast!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. ...

Loe edasi

Paanikahäire ja AD

tere.
mul oleks küsimus (AD) kohta.mul on paanikahäired,ärevus ja tänu neile tekkinud masendus.ja ma arvan et kui lähen nüüd psühholoogi juurde siis kirjutab mulle raudselt AD välja.aga mu tuttav ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sõbrannaga lobisege ning jooge mahla. Ravimisega tegelegu ikkagi tohter-psühhiaater ja tema otsustab (koos Teiega) rohu võtmise/mittevõtmise vajaduse.
Harjutusi saab teha toas, rõdul, jne. - ise ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: