küsimus käitumise kohta 12.11.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mulle tuleb vahetevahel meelde üks ekskolleeg (ta on nüüdseks ammu surnud), kes oli eraelus sõprade ja endiste õpingukaaslatega suheldes maailma sõmpaatseim ja seltsivaim inimene. Töö juures aga oli ta igavene tüütus ja nuhtlus: noris tühjast tüli ja ütles teravusi. Töötajana oli ta heal tasemel. Mõni ütles, et kui ta noor oli, siis oli tema abikaasa enda ära tapnud. See ütlemine käis nii stiilis: kes sihukest jubadat naisterahvast olekski suutnud taluda.
Millest võis selline käitumine olla tingitud: depressioon või mõni tavainimesele tundmatum põhjus?
Tunnen selle küsimuse vastu pisut huvi, sest olen mõne sellise tegelasega hilisemas elus ka kokku puutunud. Ühte naisterahvast tean näiteks üle 40 aasta ja 5a. isegi olin nende üüriline ning kunagi pole ütlemist olnud. Mu lapsedki ütlevad, et kõige normaalsem tuttav minu tuttavate seast. Ka paari teise sõbrannaga on ta aastaid suhelnud ilma ainsagi sõnavahetuseta. Sama jutt suhetes tema oma abikaasaga. Aga tööl tihti kiruvad, et niikui suu lahti teeb, räägib teravusi .

Mina ei oska ka arvata, millest selline vahe käitumises. Võib-olla see, et inimeste hulgas on käibel sageli eelarvamused, millest sõbrad-tuttavad ei
holi, kuid mida võõrastega suheldes arvesse peab võtma.
Kuidas need asjad täpselt on ja kas sellised inimesed on ilmtingimata haiged? Kõiki psühholoogide-psühhiaatrite juurde ei jõua saata ja kas need konkreetsed juhtumid oleksid abi vajanud?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene ja keskkond (eriti sotsiaalne keskkond) moodustavad selle terviku, milles avaldub inimese loomus ning käitumine. Rollimängud teatud keskkonnas (roll-amet käib isikuomadustele vastu või üle jõu) võivadki sellist ettearvamatut käitumist pakkuda. Teatud piirideni on see normi piires, teatud piiridest alates aga ületab inimese nö taluvuse piiri ja tingib seega stress-reaktsioone, ebaadekvaatset käitumist ja teisalt - sotsiaalsete piiride ületamine häirib sealseid tegelasi, töö- või elukaaslasi.
Iga konkreetne juhus vajab konkreetset vaatlemist.
Retrograadselt (takkajärgi) raske täpsemalt midagi öelda.
Tervitdes,
Jüri O.-M. Ennet