Kontrollifriik 05.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Küsimus ei kài mjnu kohta vaid mu mehe kohta
Tutvusime aasta tagasi. Kòik oli ilus ja tore aga asi on selles et mulle tundub et tema kontrollimine ja armukadedus on haiglaslik.
Aga tema arvates ei ole tal midagi viga oleme sellest palju rààkinud.
Ta lihtsalt ajab mind enda kontrollimisega hulluks .tal vaja teada igàpäev kes mulle kirjutanud vôi helistanud on . Pean saatma talle enda messengeri logist pildi et kes kirjutas vòi helistas mulle.
Või kui ma näiteks làhen poodi või kuskile pean sellest talle alati teada andma . Pean igast sammust talle ette kandma kuna muidu on jama majas. Ta tòòtab soomes ja on 10 pàeva seal ja kodis on 4 päeva siis kui kodus siis on enamvàhem kõik korras kui muodugi see et ta sobrab mu telefoni korralikult läbi.
Mõne sõbrannaga ma ei saa isegi suhelda muidu hakkab ta tujutsema . Ja muidugi see ka veel et alati kui tūlitseme siis ta ei tunnista oma sùùd vaid keerab jutu nii et mina olen jalle sùùdi.
Ma arvan et tal midagi viga ja sooviksin teda aidata aga tema arvates on see kõik normaalne. Aga tegelikult ma saan aru ise et asi on normaalsusest kaugel
Kas te oskate mingit nõu anda ?
Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Igal inimesel oma elamisviis, suhtlemise muster. Mõned omadused on sünnipäraste eeldustega ja osa kujuneb elu jooksul - sotsiaalse kogemuse tagajärjel. See isikupärane käitumise-suhtlemise muster ilmneb inimese arengus suhteliselt varakult - noorukieas juba ja on küllaltki püsiva loomuga.
Kirjutate, et on mitmeid kahtlustamise variante ning alusetut kontrollimist. Seega - paranoilisi käitumisjooni.
Paranoiline isiksus e "kahtlustaja" on:
a) on umbusklik, tõlgendab ja mõtestab teiste neutraalseid või isegi heatahtlikke ütlemisi- tegusid kui vaenulikke;
b) oma "õiguste" (minu õigus kontrollida sinu suhteid, kommunikatsioone jne) kriitikavaba-agressiivne nõudmine - kõik see ebaadekvaatne, selleks puudub objektiivne vajadus, see ei arvesta tegelikku olukorda;
c) sagedased ja kestvad kahtlustamised abikaasa või elukaaslase truuduse suhtes. Seda esiteks - ta on selline objektiivse põhjuseta "kahtlustaja" isiksus.

Teiseks, alkoholism. Alkoholi liig- või kuritarvitamisega kaasneb alusetu armukadedus ning ka ahistav-vägivaldne käitumine. Vaja alko-raviga tegeleda.

Kolmandaks, elukaaslasega tuleb leida kooselamise Meie tunne, teineteisest lugupidamise keskkond, usaldus ja hoolitsemine. Kontrollimisel peetakse teist poolt enda Asjaks ja kontrollitakse, et Minu Asi (elukaaslane) Minu Asjastatud elule takistuseks ei ole. Ta peab Minule alluma nagu Hüpiknukk.

Kui ta teist hoolib, siis läheb psühhiaatri jutule ja see aitab tal oma isiksust teatud raamidesse suunata. Kui ta aga ei lähe - siis ta ju teist ei hooli, jääte temale kontrollialuseks, jääte Hüpiknukuks.
Tehke sellest järeldused ja laske temal raviga tegutseda.
Muutke ka ennast paremaks - selleks meil kõigil võimalusi.
Koosmeelt ja koostegutsemist soovides,
JÜri O.-M. Ennet