mure võimaliku alkoholismi pärast 08.09.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Mina kirjutan murega oma ema pärast. Umbes pool aastat tagasi sai ta ravi depressiooni vastu. Ta ise hakkas aru saama, et midagi on väga valesti ning läks psühhiaatri juurde, sai tablette ja siis hakkas asi paremuse poole minema. Nüüd ütleb, et kõik on korras. Mina aga kahtlustan, et ta juba siis depressiooni ajal ja ka nüüd siiski liialdab alkoholiga. Algul arvasin, et ta tablettidest on selline imelik, aga nüüd kaldun ikka alkoloholi kahtlustama. Ta seda kellelegi ei tunnista ja tegutseb salaja, nii et mulle jäävad ainult minu kahtlustused ja seega pole nagu osanud temaga kuidagi sel teemal rääkida. Kuidas ma peaksin temaga suhtlema ja temalt selle kohta küsima? Kuna ma osaliselt toetun ka teiste inimeste tähelepanekutele, siis on eriti raske. Kardan,et ta äkki sulgub endasse ja ei tunnista midagi ja siis ma ei oska ikka midagi teha. Ehk oskate nõu anda, kuidas peaksin talle selles suhtes lähenema?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mure(de) kõrvaldamiseks on mitmeid teid:
1. Alkohol - veidi hea, aga tekitab sõltuvuse, alkoholismi.
2. Arstirohud (AD) mida annab tohter. Ainult arstirohi ka ei aita, vajalikud on ka harjutused (viis rühma) ja uus hoiak ("uued prillid"), vt varasemaid - ristkülik diagonaaliga ja uued prillid printsiip)
3. Psühhoregulatsiooni harjutused (minu harjutus, Yoga, jne)
4. Põhjuste selgitamine ja nende muutmine (kui see võimalik on, see muutmine).
5. Enda muutmine, hoiakute muutmine. Asju-elu võtta mänguliselt (näitemäng, sportlik mäng, lapsemäng).
Kass tahab head ja silitamist, inimesest rääkimata. Heasoovlikkus avab hinge, tekitab võimaluse suhelda, juhendada, abistada.
Kõike head,
Jüri O.-M. Ennet