unetus ja rõõmsameelsus 11.12.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mind on juba 15 aastat häirinud unetus. Olen saanud ka arstiabi, unerohtu, antidepressante. Viimaseid mitte seepärast, et oleksin olnud õudsas deprekas, vaid et see und korrastaks. Tablette ma ei armasta, need teevad olemise ebaloomulikuks. Unekad uimaseks, eriti, kui ei saa välja magada ja Seroxat veidralt naeratavaks, aga samas kuidagi ükskõikseks, seksuaalselt eriti. Tahaksin teada, mida soovitate teie unetuse raviks, kogun lihtsalt erinevaid nõuandeid. Probleem vaevab mind tõsiselt, sest mul on enamiku ajast väga paha olla, süda on paha, pea valutab, pea käib ringi. Kõige hullem on , et töö kvaliteet kannatab hirmsasti, on isegi mäluauke, ka justkui lubjakas oleks, no ei meenu mingi konkreetne nimi, tee, mis tahad. Huvitav on selle asja juures see, et ma pole senini sattunud depressiooni, ehkki, ausõna, probleem on äärmiselt tõsine, sest mul on lausa situatsiooniäravus (niikuinii ei saa magada), paanikahood öösiti ja tavaliselt ma annan magamatuse tõttu endast hoopis halvima. ka ei saaks ma ilmselt autojuhilube. Probleemide probleem ongi selles, et kuna olen optimistlik ja rõõmsameelne ning ka aktiivne, seda ka füüsiliselt, siis ei võta ükski tohter minu juttu tõsiselt, kuigi mu silmad on punased ja silme ümber mustad rõngad. Küsivad kohe, kas ükskõiksust ja jõuetust on, kas söögiisumuutusi esineb ja muid küsimusi. No ei esine, aga magada ikkagi ei saa ja seda pooled ööd nädalas küll.

Tänan.

Anne

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere unetu!

Ega ma end eriti suureks unespetsialistiks ei pea,kuid psühhiaatrina tuleb selle probleemiga sageli ka tegeleda .On inimesi,kes tõesti vaevlevad terve elu unetuse probleemiga.Teine aga võib olla liigunine.Mõnel käivad unehäired hooti.

On ka inimesi ,kes juba füsioloogiliselt vajavad lühemat une aega.Tavaliselt on unetus kaasuv nähtus erinevate psüühiliste probleemide korral (stress,

depressioon,ärevushäired,maania jne).Mõnede tõbede puhul võib une rütm sassi minna(päeval tukub,öösel müttab).Taolistel juhtudel aitab põhiprobleemi edukast ravist ja uni paraneb.

Teie juhtumi kohta on raske nõu anda,sest taustinformatsiooni on vähe.

Tundub,et olete igasuguseid ravimeid tarvitanud ja neist pole eriti tulu olnud.

Mõnel harjub aju kiiresti ravimiga ja toime nõrgeneb.

Annuste suurendamise teele ei soovita üldiselt minna,sest igal rohul on ka mingid kõrvalnähud.Tuleks proovida taas loomulikule unereziimile üle minna ja pikemat aega ravimitest hoiduda.Küllap seekord õnnestub.Üritage vähem mõelda unetusele ja ma olen kindel,et uni tuleb.Sageli tuleb abiks ka elustiili ja harjumuste muutmine.Kahest tassist kangest oakohvist õhtul tuleks ehk loobuda.Kui tööl palju vaimset pinget on ,siis lõõgastamiseks tuleks end füüsiliselt väsitada ja vastupidi.Ärge vaadake ka õhtul ärevust tekitavid filme .vaid midagi tuimemat.Normaalne armuelu mõjub ka hästi.

Ma arvan neid tüüpilisi tarkusi olete ennegi kuulnud.

Lugupidamisega J.Mumma