Minu lugu 02.03.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 23 aastane noormees kaalun umbes 80kg ja olen umbes 180 pikk ja see on minu lugu.
Kogu see jama on mul kestnud oma 7 kuud!

Alustan algusest!
Olen olnud VÄGA vigaste eluviisidega inimene! Aastate vältel tarvitanud alkoholi ja ka suht palju amfetamiini! Kogu see trull kestis oma 2-3 aastat ja nalja oli nabani!
Kuni ühel hetkel ma jäin töötuks ja ma avastasin enda jaoks ühe eriti kaasakiskuva arvutimängu! Mägisin seda miski 4 kuud jutti öösiti ja päeviti! Aina olin oma läptopiga voodis pikali ja ei liigutanud ennast eriti! Ainus mis tegin oligi see et läksin sõpradega jooma ja reivima ja siis koju tagasi ja jälle voodisse mängima! Lõpuks möngisin hommikul kella 7ni ja magasin õhtul 5-6ni ja siis jälle läppar lahti ja mängima!
Kuni selle korrani, kus sattusin jälle nädalavahetust tähistama. Ikka amfetamiini ja alkoholiga!
Pärast seda koju ja siis järgmisel päeval aeti jälle õue hullama! Läksingi. Jube pohmell oli ja hakkasin viinaga pihta. Sõitsime kuskile ja jõime! Võtsin ühe litaka Poppersit. See on mingine nuusutatav asi mis teeb hetkeks olemise naljakaks. Ilmselt lollitab see vererõhuga! Ja siis järsku tugev ebamugavustunne ülakõhus ja käed jalad ... isegi keel hakkas surisema ja arvasin et nüüd sõidab pilt taskusse. Viskasin autos pikali ja ei osanud midagi teha!
Sellest ajast peale pole suu sisse võtnud tilkagi alkoholi ega ka ühtegi narkootikumi! Ilmselt viimaseid ei taha ma enam elusees näha ega teada!
Teiseks, sellest ajast peale, on mul olnud vigased paanikahood, ärevushäired koguaeg! Unetus...jään magama kell 3 heal juhul ja ärkan pealelõunal või lõuna ajal!
Koguaeg on minestamistunne ja väga halb olla üldiselt! Tasakaaluhäired, öösiti on kuum, tööjuures on ka kuum, palav.
Mul on istuv töö monitoriga! Kuid töö mis vajab jubedalt keskendumist!
Käisin perearsti juures ning rääkisin oma stoori ära, samas rääkisin ka seda, mis ma ise arvan et mul viga võiks olla ja ta ainult noogutas ja ilma midagi eriliselt uurimata kirjutas mulle Xanaxid lahjad (0,5 - pool tabletti vajadusel) ning Panangin'i.
Ma ei ole julgenud xanaxit võtta! Kardan kohe millegi pärast üldse ravimeid!

Mis ma ise uurinud olen on see, et tegu on ilmselt stressiga!
Töö kestab mull kella 3st päeval kella 22, 23, 24ni õhtul esmaspäevast reedeni.
Arvan et peaksin hiljemalt 12 öösel magama jääma ning hommikul ärkama päikesega, jalutamas käima, võimlema, hilhem ehk natuke sportigi tegema!
Hommikul müslit sööma. Olen kuulnud et ujumine olla väga tõhus. Aga mul puudub nagu selline ettevõtmistahe või algatustahe et minna jõusaali v ujulasse :S

Küsimused ise siis:
Kas minu oletus ja ravi tundub teile loogiline asi teha? Kardan et need ei anna tulemusi ja siis langen päris masendusse.
Oskate veel lisada mida teha, et see kole kole kole asi ükskord ära läheks ja ma saaks jälle nautida igapäevaseid tegemisi?
Mida teeb Xanax? Millised sümptomid ta peab leevendama? Närvilisus, tasakaaluhäired, kehatemperatuur, minestamistunne või äkki mingid kuuendad asjad?

Jutt sai pikk! Aga lõpuks ometi põhjalik :)
Vaatan ka teie küsimuste/vastuste arvu! Olete ikka vägagi auväärt inimene, et olete oma kutsumuseks võtnud vähemteadjate juhendamise ja suunamise!
Millisele aadressile teile pudeli võib saata? =)

Parimat!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas minu oletus ja ravi tundub teile loogiline asi teha?
- Vastate ise: Arvan et peaksin hiljemalt 12 öösel magama jääma ning hommikul ärkama päikesega, jalutamas käima, võimlema, hiljem ehk natuke sportigi tegema!
Hommikul müslit sööma. Olen kuulnud et ujumine olla väga tõhus.
Mida teeb Xanax?
- Xanax on rahusti, toimib sümtomaatiliselt, asja olemust ei muuda. Asja olemust e. eluviisi peab ise muutma.
Oskate veel lisada mida teha, et see kole kole kole asi ükskord ära läheks ja ma saaks jälle nautida igapäevaseid tegemisi?
- Eksistentsialistid arvavad, et inimene peab oma piire ületama (halvas suunas), siis ta jõuab uute väärtushinnaguteni ja mõni targem Mees hakkab ka nende uute hinnangute järgi toimima. Fr. Nietzsche on ka seisukohal, et inimene peab piire ületama (õiges suunas), et kujundada-kasvatada Uut Inimest. Inimene peab end ületama!
Sellest tulebki juhinduda, tegutseda selle järgi.
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet