sport 18.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

mure selline-hakkasin igal õhtul jooksmas käima,nii umbes 30-45.min.ja nii poolteist kuud...siis hakkasin ennast järjest halvemini tundma kuni sattusin valud rindkeres haiglasse,peale selle veel tohutu nõrkus ja minestustunne.Tehti südameuuringud,kõik ideaalses korras ja sealt edasi psühhiaatri juurde,kes diagnoosis generaliseeritud ärevushäire ja määras paroxetini.Kas tõesti võib tekkida see minu spordi tegemisest või millest,kunagi ei ole probleeme olnud.Ei tahaks eriti antidepressante kasutada ja joosta siis vist enam ei või,kuigi tegin seda pingete maandamiseks ja kehakaalu alandamiseks.Olen 47a.naine Ette tänades Sirje

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Diagnostiline orgasm on muidugi hea - minu kolleegile (midagi ta muidugi leidis, aga see pole see) , aga asja olemus on ikkagi treening-metoodikas: trenni ja puhkuse vahekord vajab korrigeerimist, treeningkoormuse järkjärguline suurendamine, enesetunde jälgimine, trenni mängulisus ja rõõmulisus (mitte sunnitöö), mitte liigselt hilja, toidurežiimi korrektuur, jne. Lühidalt - kerge üle- ja valetrenn oli. Aga sellest inimene õpibki ja tasa-targu uuesti nüüd alustada. Need AD las ootavad muuseumisse saatmist.
Kui trenni ei tee, siis muidugi AD-d.
Juba Vana-Kreeka targad pidasid kehast lugu, Napoleoni aegne Jean Baptiste Pierre Antoine de Monet de LAMARCK pidas harjutamisest lugu (mees üks evolutsiooniteooriaja alustalasid), spordifüsioloog Atko VIRU ja tema koolitatud sajad treenerid peavad sellest (harjutamisest-treenimisest) suuresti lugu, Voldemar PANSO kool ja tema õpilased ning õpilaste õpilased - samuti (nii keha kui ka vaimu harjutamisest, jne.
Võimalusi palju, AD-d jäägu neile, kes seda harjutamise-tarkust ei hooma.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet