tunde- ja tahtenõrkus 27.01.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuskilt kirjandusest lugesin, et ka kaasaegsed uue põlvkonna ravimid suudavad tunde-tahtenõrkust kõige vähem mõjutada. Tean skisofreeniahaiget, kes ei suuda ennast nädalate viisi voodist tõusma sundida.
Kas on nii, et kui muud psüühikahäired võib ehk veel kontrolli alla saada, siis tahet midagi teha, ei saavuta kunagi. Ja kui ei suuda ennast sundida ja ei leia motivatsiooni, siis oledki elust "väljas"....

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühika on TERVIK. Need mitmekülgsed psüühikafunktsioonid saame jagada kahte suurde rühma: a) tunnetamine, asjadest arusaamine; b) tegutsemine, käitumine. See tegutsemine läheb n.ö. tahtevärava kaudu. Järeldus - kogu psüühika tugevdamine on oluline, sealhulgas ka spetsiifiline tahtesfääri mõjutamine, ka motivatsiooni kaudu.
Tahtehäire haiguslikke olukordi aitab psühhiaater oma valdkonna rohtudega mõjutada, ülejäänud TEGUTSEMISE ja ka tahtesfääri asju annab - minu arusaama järgi - läbi 5M-i mõjutada. 1) mida Mina isiklikult sellest tegemisest saan, võidan, arenen jne. 2) mida Meie (lähedased) sellest võidavad, saavad, tunnevad, 3) milline on minu Missioon, eesmärgid pikemas perspektiivis, 4) Motivatsioon kitsamas mõttes, nagu juhtimisspetsialistid tavaliselt silmas peavad, 5) Moraal ehk prioriteedid ehk - mida ilmtingimata võtta südamesse (sinna mahub vaid 4-5 olulist asja) muu jäägu Raatsio tasandile).
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet