alkoholism on ravitav haigus? 15.05.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp Dr Ennet, vastasite siin hiljuti kellelegi, et alkoholism on ravitav haigus.
Kui mõned aastad vahet pidada ja organismil taastuda lasta, võib jälle teha jaaniõlled ja saunaõlled. Olen siiani aru saanud, et kui juba oled alkohoolik, siis on ainus tee täielik karskus, uuesti alustades jõutakse kiiresti endisesse punkti tagasi. Kas on tõesti võimalik, et mingi aja pärast saab olla taas mõõdukas tarbija?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Küsimus asjalik. Teeme piltlikult: ristkülik diagonaaliga. Vasemal karsklane ja paremal padujoodik - need on äärmused. Aga vahepeal on ju, näiteks, 90% karskust ja 10% alkoga seonduvat, siis 80 ja 20...60 ja 40 ....20 ja 80 ...Seega - ei ole ainult need risküliku otsad. Kus kodanik oma alkoprobleemidega sellel ristkülikul asub, sellest sõltub nii ravi kui ka hiklisemad jaaniõlled - mõnedele sobilik, mõnedel ei maksa unistadagi.
Allahi ja Mohammadi rahvastel pole jooma-probleeme, saavad ilma alkota hästi hakkama. Miks siis meie, e-Eestirahvas, peaksime. Või on erakapitalil veel vähe, riigirahval ju veel taskutes üht-teist olemas. Või on vangikongid vähe ülerahvastatud-tühjad, liiklusõnnetusi vähe, kahjutuld ohvritega ebapiisavalt, vägistamisi tagasihoidlikult, jommis peaga HI-viirust veelgi kergitada, suitsiide edendada jt. alko-"rõõme" praktiseerida.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet